Maksukontroll tuvastas poole aastaga üle 300 miljoni tasumata makse

31. juuli 2006, 15:22

Maksu- ja Tolliamet lõpetas 2006. aasta esimesel poolel 1212 maksukontrolli ning määras nende tulemusel kokku üle 300 miljoni krooni täiendavaid makse.

Maksu- ja tolliameti teates lisatakse, et vabatahtlikult parandasid kontrollitavad maksudeklaratsioone 125 miljoni krooni ulatuses.

Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on tuvastatud tasumata maksude summa tõusnud üle 170%. Maksu- ja Tolliameti kontrolli osakonna juhataja Egon Veermäe sõnul on see tingitud heast objektivalikust ja suurematest juhtumitest. Näiteks lõppes esimesel poolaastal kuus kontrolli, mille tulemusel muudeti ettevõtte maksukohustust üle 10 miljoni krooni suuruses summas. Olulisemateks maksukontrollide käigus tuvastatud rikkumisteks olid käibemaksupettused, kus äriühingud kasutasid varifirmade väljastatud fiktiivseid arveid, et tasuda vähem käibemaksu.

Kontrollitavad isikud parandasid kontrollimenetluse käigus vabatahtlikult maksudeklaratsioone ligi 125 miljoni krooni ulatuses. Lisaks kontrolliliinis läbi viidud üksikjuhtumite kontrollidele ja revisjonidele oli maksuhalduril maksukohustuslastega ligi 17 000 maksuarvestuse õigsuse kontrollimisega seotud teeninduslikku kontakti. Valdavalt olid viimased seotud füüsilise isiku tulude deklareerimisega.

Veermäe sõnul on jätkuvalt kasvav deklaratsiooniparanduste osakaal kontrollimenetlustest märk klientide ja ameti heast koostööst. 'Enamjaolt on kliendid koostööaltid ning seda näitab suur deklaratsiooniparanduste hulk maksumaksjate poolt. Üksikjuhtumite kontrollide ja revisjonide tulemusel korrigeeritud maksuarvestuste puhul esitasid ligi neli maksumaksjat viiest ise parandusdeklaratsiooni,' ütles Veermäe.

Aasta esimese kuue kuuga viis maksuhaldur läbi 50 ümbrikupalga reidi ja lõpetas 71 ümbrikupalga juhtumi kontrolli, mille tulemusena esitati parandusdeklaratsioone ning määrati täiendavaid makse kogusummas 7,4 miljonit krooni. Valdavalt viidi ümbrikupalga reidid läbi teenindussektoris tegutsevates äriühingutes, lisaks on kontrollitud ka ehituse, metsanduse ja kalandusega tegelevaid ettevõtteid. Suurim ümbrikupalga reidi tulemusel täiendavale maksmisele kuuluv summa oli esimesel poolaastal üle miljoni krooni ning see määrati ühele jaekaubandusega tegelevale äriühingule.

Esimesel poolaastal alustas maksuhaldur 25 e-kontrolli, mis lihtsustab, tõhustab ja kiirendab suurte ettevõtete kontrollimist ning on ka maksumaksja jaoks mugavam. Aasta esimesel poolel lõppenud kuue kontrolli käigus määrati juurdemaksmisele üle 3 miljoni krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing