Börsiülevaade: Rahvaliit ja Keskerakond õrritavad erainvestoreid

15. august 2006, 10:07

Eilse Keskerakonna ja Rahvaliidu koostööleppe tulemusena soovitakse Eestis kehtestada astmeline tulumaks, mis pärsiks niigi habrast säästmist ja investeerimist.

Tüüpiline väikeinvestor investeerib aktsiatesse ja fondidesse oma palgast ülejääva summa, mille pealt on juba tasutud sotsiaalmaks, tulumaks, tööstuskindlustusmaks ja makse teise pensionisambasse (kokku tasub keskmise palga saaja makse umbes 40%).
Väärtpaberite müügi korral tuleb võidu pealt maksta taas tulumaks (23%).

Õnneks on võimalus osa maksustavast tulust maha arvata III samba fondidesse või kindlustusseltside toodetesse, kuid paljud investorid sooviksid oma raha saatuse üle ise otsustada.

Ehkki teise pensionisambaga liitumine on Eestis väga populaarne, on säästmine ja investeerimine kohalike inimeste hulgas siiski veel üsna teisejärguline tegevus.
Näiteks on viimase aasta jooksul eraisikute deposiitide maht pankades kasvanud alla 10 miljardi, aga laenude maht samas üle 30 miljardi krooni.
Eestis on populaarne eelkõige kulutamine.

Tulumaksu tõstmine pärsiks tõenäoliselt eraisikute hulgas investeerimist veelgi.
Kõige suurema löögi saaksid kõige suuremad säästjad ja tagasihoidlikud tarbijad, kes on suutnud kõrvale panna juba üksjagu raha ja võivad väärtpaberite müügi korral korraliku kasumi teenida.
Kas neid inimesi peaks tulumaksu tõstmisega karistama?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing