PM: Üliõpilasesindajad nõuavad riigilt tasuta kõrgharidust

30. august 2006, 07:52

Eesti Üliõpilaskondade Liit tuli välja avaldusega kehtestada kõrgkoolides esialgu õppemaksu ülempiir ning minna aastaks 2010 üle tasuta kõrgharidusele.

Tudengiaktiviste ühendava Eesti Üliõpilaskondade Liidu (EÜL) juhatuse aseesimehe Marja-Liisa Alopi sõnul on selline plaan võimalik juhul, kui riik tõstaks kõrgharidusele kulutatavat SKP osa praeguselt 1 protsendilt 1,5-le, kirjutab Postimees. 'Eesmärk on 2010. aastaks üle minna tasuta kõrgharidusele kõikides koolides,' sõnas Alop.

Plaani teeb võimalikuks ka see, et väikese sündimuse tõttu peaks tudengite arv selleks ajaks vähenema. Kui praegu on Eestis 68 000 tudengit, kellest 34 000 õpib tasuta kohal, siis Alopi arvutuste järgi võiks aastaks 2010 Eestis kokku olla 46 000 tudengit, kes võiksid kõik riigi raha eest ülikoolis käia.

Et üleminek tasuta kõrgharidusele kergemalt sujuks, teevad tudengid oma seisukohavõtus ettepaneku kehtestada algul õppemaksu ülempiir. Kui suur see olla võiks, ei osanud Alop eile öelda.

Haridus- ja teadusminister Mailis Repsi hinnangul pole tudengite plaan teostatav.

'Isegi kui me annaksime igal aastal kõrgharidusse pool miljardit krooni juurde, poleks meil kolme aastaga võimalik tasuta kõrgharidusele üle minna,' ütles ta. 'Usun, et üliõpilased pole siin arvestanud õppejõudude palga ja majanduskulude, näiteks elektrihinna tõusuga.'

Reps märkis, et ministeeriumi prioriteediks on eelkõige suurendada õppekohtade baasmaksumust ja mõningal määral luua juurde ka tasuta õppekohti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing