Ekspert kardab tuumarelvaga terroriste

12. september 2006, 07:00

USAs toimunud terrorirünnakuid uurinud komisjoni juht Thomas Kean peab täna suurimaks ohuks tuumarelva terroristide kätte sattumist.

Eile Washingtonis antud pressikonverentsil märkis pärast 11. septembri terrorirünnakuid moodustatud sõltumatut komisjoni juhtinud Kean, et see on tema õudusunenägu. Tema sõnul on maailmas umbes sada kohta, kus leidub rikastatud uraani ning paljud neist paikadest asuvad endises NSVLis ega ole kindlalt kaitstud. 'Me teame sedagi, et kui terrorist saab enda kätte rikastatud uraani, siis võib ta juba internetist lugeda, kuidas pommi ehitada,' sõnas Kean.

Teiseks suureks ohuks on USA sadamatesse saabuvad konteinerlaevad, millest praegu umbes 95% ei läbi mingit kontrolli. Samas on olukord selles vallas paranenud: erinevalt terrorirünnakute eelsest ajast kontrollitakse nüüd sadamates töötavaid inimesi ning USA sisejulgeoleku minister on lubanud, et järgmise aasta lõpul võib läbida kontrolli juba 90% laevadest.

Thomas Kean kiitis augustikuised pommirünnakud ära hoidnud Briti luureagentuuri MI5, mis suutis sokutada oma agendi salaorganisatsiooni. Inimluure osas on USA agentuurid MI5st kaugel maas, märkis Kean.

Pärast 2001. aasta terrorirünnakuid moodustatud komisjon andis oma 2004. aasta juulis välja tulnud raportis nii ülevaate terrorirünnakuteni viinud vigadest kui ka soovitusi edasiseks. Raport tõi välja 41 soovitust, millest umbes pooled on tänaseks seadustesse kirjutatud. 2003. aasta detsembris ütles Thomas Kean CBSile, et 11. septembri terrorirünnakud oleks saanud vältida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing