Ilves peab ametiraha küsimust kõrvaliseks

13. november 2006, 08:28

Toomas Hendrik Ilves ei hakkaks võimalikul
kohtumisel Venemaa presidendi Vladimir Putiniga Venemaal asuvat presidendi
ametiraha tagasi paluma, kuid poliitikute arvates on see põhimõtteline küsimus,
kirjutas Postimees.

Ilves kinnitas läinud nädalal ajalehele Põhjarannik, et ei räägiks võimalikul kohtumisel Venemaa presidendi Vladimir Putiniga Moskvas asuvast presidendi ametirahast ja Venemaa vabandusepalumisest okupatsiooniaastate pärast.

«Need on kaks asja, mida ma kindlasti ei teeks, sest Eesti riigi põhieesmärgid Venemaaga suhtlemisel ei ole muudkui küsida tagasi sõjaeelse presidendi ametiraha ning nõuda, millal ometi Venemaa palub meilt vabandust Nõukogude okupatsiooni pärast,» põhjendas riigipea.

Ilves lisas, et Eesti president seisab Eesti riigi väärikuse eest ning see, kui me aina paluksime ja küsiksime, alandades end teise poole tõrjuva vaikimise ees, ei ole väärikas.

Isamaaliidu juht Tõnis Lukas leidis, et meie diplomaatia peaks mõlemat teemat, nii ametiraha kui ka vabandamist okupatsiooniaastate pärast jõuliselt nõudma. «See ei tähenda, et president peaks iga hommikukohvi või õhtuse telefonikõne ajal seda Putinile rõhutama, kuid need nõudmised peavad olema sedavõrd õhus, et kui Putin juba kaugelt Ilvest näeb, siis ta teab, et nõutakse nii ühte kui ka teist,» ütles Lukas.

Endise siseministri, rahvaliitlase Margus Leivo sõnul on ametiraha tagasisaamine meie jaoks põhimõtte küsimus. Venemaale on ilmselt põhiprobleem see, et kui nad annavad meile presidendi ametiketi tagasi, loovad nad pretsedendi, et peaksid justkui tunnistama meie esimest vabariiki ja Tartu rahu lepet,» ütles Leivo.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. November 2006, 08:27
Otsi:

Ava täpsem otsing