Riia trammid-trollid võivad varsti sõita Eesti elektriga

Anne Oja 23. veebruar 2011, 00:00

Nii teatas Riia linnapea Nil Uðakov esmaspäeval intervjuus LNT programmile "900 sekundit", et Latvenergo tariifitõusu tõttu võivad Riia munitsipaalettevõtted hakata elektrienergiat ostma Eesti Energia Läti tütarfirmalt Enefitilt.

Riia linnaametnikud vaevad tulevikuväljavaateid. "Hinnatõus, see pole hea otsus. Annan täna (21.02 - toim) munitsipaalettevõtetele korralduse hinnata ideed osta elektrienergiat eestlastelt. Näiteks, Rigas Satiksme kõigi oma trammide ja trollibussidega," lausus Uðakov ja lisas, et juristid kaaluvad võimalust, kuidas viia Enefiti elektrienergiale üle ka kodumajapidamised. Selleks võidakse kasutada ühendatud majavalitsust kui vahelüli, sest Enefit kodumajapidamisi jutule ei võta.

Kui palju munitsipaalettevõtteid Enefiti elektrit ostma hakkab, ei osanud Riia linnavalitsus teisipäeval öelda. Linnapea Nil Uðakovi korralduses ühtegi kuupäeva, mis ajaks munitsipaalettevõtted elektritarnija küsimuse otsustama peavad, ei ole.

Linnavõimud ei kavatse ettevõtteid mõjutada. "Iga ettevõte töötab oma graafikus ja lepingutega," selgitas linnapea pressisekretär Anna Konanova Äripäevale. "Kas nad ostavad Latvenergo asemel elektrit Enefitilt või mõnelt teiselt firmalt, jääb iga ettevõtte enda otsustada."

Tariifide hüppeline tõus viib samas selleni, et elektritarbijad hakkavad massiliselt Latvenergo konkurendi Enefiti kliendiks minema, vahendas Läti meedia. Kuna Enefit ei suuda kõigi potentsiaalsete klientide telefonikõnedele enam vastata, lisas firma kodulehele spetsiaalse teadete saatmise vormi.

Kodumajapidamised on samuti huvitatud uuest tarnijast. "Meie poole pöördub iga päev 50-100 kodumajapidamist, mis tunnevad huvi elektrienergia tarnija vahetamise vastu," rääkis Enefiti müügidirektor Janis Bethers.

Bethersi sõnul pakub Enefit ettevõtetele elektrikulude vähendamist 5,3% võrra. Seejuures on Enefit rõhutanud, et nad müüvad elektrienergiat vaid ettevõtetele, kuna Läti kodumajapidamiste elektriturg pole reaalseks konkurentsiks veel valmis.

Terve rida ettevõtteid on juba Enefiti kasuks otsustanud. Enefitilt ostetud elektrit kasutavad juba Läti televisioon (LTV) ja Riia sünnitusmaja, aga Enefiti kasuks otsustas mõni aeg tagasi ka Riia keskturgu majandav munitsipaalettevõte, mis korraldas odavaima elektrimüüja leidmiseks konkursi.

Sügavat majanduskriisi ja lätlaste kehva maksevõimet arvestades otsustas Latvenergo väga väikestele tarbijatele hinna samaks jätta. Esimese 1200 kilovatt-tunni eest aastas saavad kodumajapidamised maksta nagu seni, 8,25 santiimi kilovatttunnist, kuid seda ületava elektrienergia eest tuleb välja käia 10,74 santiimi kilovatt-tunnist, mis on 30% senisest rohkem.

Latvenergo arvestuse järgi 80% kodumajapidamisi hinnatõusu peaaegu et ei tunnegi, koduste majapidamiste keskmine elektriarve hakkab olema 4,36 latti. Arvestades 1. jaanuaril 11% võrra kasvanud võrgutasusid on summaarne elektri hinnatõus siiski krõbe 40%.

See on tekitanud üleüldist pahameelt ja nurinat ning Läti ajakirjandus on täis teravaid ütlemisi nii Latvenergo, hinnatõusu võimaldanud ametnike kui ka poliitikute aadressil.

Küsimustele vastab Eesti Energia energiamüügi juht Lätis ja Leedus Aivar Tihane.

Mida tähendavad Enefiti jaoks Lätis 1. aprillil kehtima hakkavad uued võrgutariifid? Enefiti jaoks on see kaasa toonud märkimisväärse huvi meie pakutava alternatiivi vastu. Meie jaoks oluline on ka see, et Enefiti kaubamärk kogub kiiresti tuntust vabaturu võrdkujuna Lätis.

Kui palju uusi kliente loodate leida ja suudaksite samas teenindada? Me suudame teenindada kõiki ärikliente, kes soovivad meiega lepingu sõlmida. Minimaalne eesmärk selleks aastaks on kahekordistada Enefiti äriklientide arvu 250ni.

Mil moel saate pakkuda Lätis Latvenergost odavamaid tariife, kas ohverdate Läti turu ja sealsete klientide võitmiseks tüki mujalt teenitud Eesti Energia kasumist? Meie põhimõte on väga selge - klientide tehtav pakkumine peab olema Eesti Energia grupi vaates kasumlik. Kasutame ära vabaturu eeliseid - reguleeritud turu tariifid on fikseeritud, meie müüme ainult siis, kui avatud turu hinnad võimaldavad teha paremat fikseeritud pakkumist.

Latvenergol on Riias väga erilised äripartnerid. Näiteks ühistranspordifirma Rigas Satiksme, mis on meie pakkumised hangetel parimaks tunnistanud alates 2008. aastast, mil Lätis vaba elektriturg käivitus. Meie konkurendid on viimastel aastatel saanud mõned uued kliendid nagu meiegi Eestis ja nii peabki elektriturg töötama. Latvenergo hindab oma perspektiive Balti riikides heaks ja tugevdab positsioone nii Lätis kui ka välismaal. Osaleme kõigil hangetel, mida peame oluliseks ja kus tahame jätkata. Meile kuulub praegu umbes 30 protsenti Balti riikide elektriturust. Loodame 2011. aastal tõusta selle turu juhtivaks elektrimüüjaks, kasvatades müügimahud kahekordseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing