IMF soovitab kapitalivooge kontrollida

Katri Soe-Surén 07. aprill 2011, 00:00

Arenevate turgudega riigid on ka seni juba üritanud kapitali juurdevoolu tööstusriikidest vähendada. IMF soovib nüüd, et lõpeks eri abinõude plaanitu vohamine, ning on tõusvate turgude jaoks paika pannud rea juhtnööre.

IMF hoiab tõusvatel turgudel pilku peal. Nimesid ei nimetata, tõenäoliselt on aga mõeldud selliseid riike nagu Brasiilia, Lõuna-Korea, Indoneesia ja Türgi, kirjutab Neue Züricher Zeitung. Uus raamistik määrab ära tingimused, mille puhul IMF kapitalikontrolli heaks kiidab.

Range finantspoliitika. Kapitalivoogude kontrolli tuleks IMFi arvates rakendada, kui on täidetud kolm tingimust. Esiteks ei tohi valuuta olla alahinnatud. Kui ta seda on, peaks riik lubama selle hinna tõusu kapitali juurdevoolu abil. Teiseks peaksid valuutareservid juba olema adekvaatsel tasemel. Kui need on liiga väikesed, võiks riigi keskpank suurendada valuutaostu abil reserve, mis oma valuuta kurssi alandab. Kolmas tingimus näeb ette, et riigi majandus on ülekuumenemise faasis. Selle vastu aitab piirav raha- ja finantspoliitika. Kui aga keskpank baasintressi tõstab, siis tõmbab see tõenäoliselt veelgi rohkem välismaist raha ligi, mistõttu seda teed ei saa minna.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:51

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing