Ministeerium ei leidnud töötukassa meenehankes vigu

Kadri Jakobson 08. juuni 2011, 00:00

Töötukassa teatab, et rahandusministeerium lõpetas väärteomenetluse töötukassa korraldatud kontoritarvete ostmiseks mõeldud lihtmenetlusega hangete osas.

Rahandusministeeriumi riigihangete järelevalve talitus otsustas lõpetada väärteomenetluse väärteo tunnuste puudumise tõttu. Väärteo lõpetamise määruse järgi puudusid Eesti Töötukassa vastutavate isikute käitumises väärteo (hankelepingu sõlmimine või muutmine riigihangete seaduses sätestatud nõudeid rikkudes) tunnused.

Põhjus riigihangete ametisse pöörduda. Töötukassa juhatus pöördus 2010. aasta jaanuaris Äripäevas ilmunud artikli peale riigihangete ametisse, et saada selgus, kas on rikutud riigihangete korraldamise korda. Äripäev kirjutas jaanuaris, et töötukassa kuulutas detsembris välja riigihanke, millega ostis ligi 900 000 krooni eest asutuse logoga kontoritarbeid ja meeneid. Hankest ligi pool läks tundmatule firmale AD Mad, mille omanik on töötukassa juhi Meelis Paaveli naise vend Ago Kurg.

Tuvastati mitmeid rikkumisi. Pärast Äripäeva artikli ilmumist töötukassa palvel uurimist alustanud riigihangete amet leidis töötukassa meene- ja kontoritarvete hankes mitmeid seaduserikkumisi.

Riigihangete amet leidis, et töötukassa kohtles pakkujaid ebavõrdselt ja ebaobjektiivselt, andes põhjendamatuid eeliseid Paaveli naise vennale kuulunud firmale AD Mad. Riigihangete amet tegi järelduse, et kui töötukassa oleks kõiki pakkumisi õiglaselt ja seaduslikult hinnanud, poleks AD Mad helkurihanget võitnud.

Ühtlasi leidis riigihangete amet, et töötukassa rikkus riigihangete seadust, mis ütleb, et hankija peab kasutama rahalisi vahendeid säästlikult ja otstarbekalt ning tagama parima hinna ja kvaliteedi suhte.

Algatati kriminaalmenetlus. Prokuratuur algatas hanke uurimiseks kriminaalmenetluse, kuid Põhja politseiprefektuur lõpetas menetluse kuriteokoosseisu puudumise tõttu.

Töötukassa teatas toona, et muudab hankekorraldust, et tagada hankemenetluste läbipaistvus ning kõigi pakkujate läbipaistvam ja võrdsem kohtlemine.

Töötukassa juht sai karistada. Mullu veebruaris vähendas töötukassa nõukogu Meelis Paaveli palka 50% ulatuses 3 kuuks, kuna tuvastati puudujääke sisekontrollisüsteemides ja hankeprotseduurides.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing