Nordea seljatas maksuameti

20. mai 2014, 00:00

Nordea seljatas riigikohtus maksu- ja tolliameti, kelle nõude Nordea panga vastu olid varasemad kohtuastmed õigeks tunnistanud.

Nordea vaidlustas 2011. aastal maksuameti 7,6 miljoni ­eurose nõude panga vastu, mis tulenes toonasest seadusemuudatusest. Varasemates kohtuastmetes oli võidukas maksuamet, kuid Nordea ei andnud alla ja saavutas riigikohtus võidu, selgus eile.

Riigikohus otsustas, et siinse Nordea filiaali poolt emapangale laenu tagastamine ei ole käsitatav “vara väljaviimisena” tulumaksuseaduse tähenduses, sest peakontorile makstud summaga samas ulatuses vähenesid püsiva tegevuskoha kohustused peakontori ees. Vähenes küll püsiva tegevuskoha bilansimaht, kuid netovara suurus jäi samaks. Sellest lähtuvalt on maksu määramine õigusvastane ning vaidlustatud maksuotsus tuleb tühistada, otsustas riigikohus.

Lisaks mõistis kohus maksuametilt Nordea kasuks välja 1708 eurot ja 67 senti. Õigusabikulude kohta ei ole Nordea kohtu­otsuse järgi üheski kohtuastmes menetluskulude nimekirja ega kuludokumente esitanud, seega peab maksuamet kohtuotsuse järgi hüvitama ­ainult riigi­lõivud.

Nordea ja maksuameti vaidlus puudutas 2011. aastal jõustunud ja esmapilgul kosmeetilist tulumaksuseaduse muudatust, mille järgi Eestis tegutsevad filiaalid ja teised nn välismaiste ettevõtete siinsed püsivad tegevuskohad hakkasid tulumaksu tasuma kohe kasumi väljaviimise hetkel. Varem kehtis kord, kus peakontorisse väljastatav kasum ei olnud maksustatav hetkeni, mil see hakkas ületama summat, mis oli peakontorist eelnevalt investeeringute tarbeks Eestisse toodud.

Loe ka toonast Äripäeva artiklit “Kosmeetiline muudatus seaduses külvab segadust”.

Nordea konkurent Danske Bank toonast maksuameti nõuet ei vaidlustanud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    19. May 2014, 19:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing