Sisering rikastub, aktsionärid pika ninaga

10. juuni 2014, 00:00

IPO ehk aktsiate avalik esmapakkumine on ette­võtetele üks arengu verstaposte, tähendades korralikku rahasüsti ning tuntuse ja läbipaistvuse kasvu. Pikaajalisele väikeinvestorile on IPO-järgne ostmine Tallinna börsil tähendanud enam kui pooltel juhtudel korralikku miinust.

Siinsel börsil noteeritud ettevõtetest on konkurentsitult kõige kehvemat tootlust näidanud Arco Vara, mille aktsia hind on 2007. aasta juunis tehtud IPO järel kukkunud rekordilised 97,8%.

Kinnisvarakontserni juhatuse esimees Tarmo Sild Äripäevale Arco börsiteed pikemalt ei kommenteerinud, märkides, et börsiletulek on üks ettevõtte arenguetappe. “Vastamine nõuaks tagantjärele süvenemist ja võib-olla ka tagantjärele tarkust, mida ma väldiksin,” põhjendas ta.

Üsna tihedalt Arco kannul sammub 83,7% miinusega Ekspress Grupi aktsia. IPO hinnast oluliselt madalamal kauplevad praegu ka Tallinki, Skano, Nordeconi, Olympicu ja Premia aktsia.

Suur raha on eelisseisus. Et esmalt pakutakse ­IPOst märksa odavama hinnaga aktsiaid sageli institutsionaalsetele investoritele, nagu pangad ja fondid, võib esmaemissioonile järgneda varem positsiooni hoidnud investorite müügisurve. Just nii on suure languse läbi teinud kohalike börsifirmadega ka läinud. Musternäidiseks on 2005. aastal börsil noteeritud Tallink, mille üpris soolaseks kruvitud aktsiahind kukkus IPO järel kolinal ja jättis ligemale 17 000 väikeaktsionäri investeerimiskontole korraliku miinuse.

Eesti kodubörs pole erand. USA Today andmetel on viimase aasta jooksul USAs tehtud esmaemissioonides privilegeeritud investorid teeninud suuri kasumeid, samal ajal kui väikeinvestorid on kahjusid kandnud. Näiteks mullu novembris oli Twitteri aktsia noteerimishind 26 dollarit, kuid esimesel päeval hind kiiresti tõusis ja sulgus 45 dollaril. Need, kes maksid ligemale 45 dollari suuruse sul­gemishinna, on kaotanud pea 30% investeeringust.

Avalike esmaemissioonide statistikat koondava veebilehe IPOScoop andmetel on USAs 12 kuuga tehtud 242 esmase pakkumishinnaga aktsiad tõusnud keskmiselt 12,3%. Investorid, kes on ostnud aktsiaid esimesel kauplemispäeval, on see-eest kandnud keskmiselt 3,1% suurust kahju. USA Today teatel kauplevad enam kui pooled 12 kuu jooksul noteeritud börsifirmad alla esimese börsipäeva sulgemishinda.

Teisest küljest ei saa unustada teist poolt statistikast, kus ettevõte on osutunud analüütikute ­ootustest märksa edukamaks. Tallinna börsiltki leiab pool tosinat ettevõtet, mis on IPO ajal ostnud investoritele tähendanud väga head tootlust. Nii on näiteks Tallinna Kaubamaja aktsia hind 1995. aastast kerkinud enam kui 1342% ja Silvano ligemale 95%.

Väljapääs peitub riigifirmades. Uusi tulijaid, kelle võitudest ja kaotustest võiks investorid Tallinna börsil osa saada, peale LHV lähiaastatel ei paista. Pank on lubanud börsile tulla 2016. aastal.

Peamine põhjus, miks viimane siinne esmaemissioon jääb nelja aasta taha, on NASDAQ OMX Tallinna juhatuse esimehe Rauno Klettenbergi hinnangul majanduslangus.

Tema sõnul on  finantsinvestorite eelistus reeglina paigutada suurem osa rahast suurtele ja likviidsetele turgudele ning väikestel turgudel on raske motiveerida välisinvestoreid ja kohalikke institutsionaalseid investoreid oma raha siia tagasi tooma.

Klettenbergi sõnul looks selleks paremad väljavaated riigiettevõtete toomine börsile, mis suurendaks ka teiste ettevõtete huvi börsiletuleku vastu. “See, et turg oleks atraktiivne ning investorite raha siia jõuaks, on kogu regiooni huvides,” rõhutas ta ja viitas, et lähikümnendil võib kodubörsil olla peale LHV teisigi uusi tulijaid. “Usun, et iga õnnestunud IPO siinsel turul julgustab ka teisi ettevõtteid selles suunas mõtlema, seda kinnitavad teiste riikide näited,” märkis  ta. “Börsipotentsiaaliga ettevõtteid on palju, nende börsiletulek sõltub ettevõtte arenguplaanist ning ambitsioonikusest, kuid nimesid poleks kohane välja tuua.”

  • Ekspressi aktsia on pikalt vindunud

Hans H. Luik, Ekspress Grupi asutaja ja suuromanik
2007. aastal oli Ekspress Grupp tubli kasumlik ettevõte, ent aimasime, et “vana meedia” tunnel hakkab ahenema. Hakkasime valmistuma hüppeks, et saada Balti ­uudismeedia liidriks internetis. Tagantjärele hinnates valitses tookord ka eriline huvi siinsete aktsiate vastu. Mäletan, et intuitsioonile tuginedes lükkasin börsileminekut poolteist kuud edasi, esialgu plaanisime EG börsile tuua 2007. aasta kevadtalvel. Selle ajaga kasvas huvi aktsiate vastu veel tublisti.

Juhuslikult lõppes tookord ka Delfi omaniku viieaastane investeerimishorisont ning täpselt pronkssõduri äraviimise päeval tegime otsuse: Ekspress Grupp maksab kas või eraldi eksklusiivsustasu, aga peame Delfi teiste konkurentide eest ära napsama. Delfi ostmiseks läksid mängu nii börsilt saadud summad, senised reservid kui ka minu isiklikud käendused – ja ikka jäi puudu.

EG aktsiatega teenisid raha need, kes kohe peale IPOt aktsiad maha müüsid. Esimesel kuul tehti aktsiatega müügikäivet 25 miljoni euro eest. Minu ja teiste jaoks, kes ettevõttesse sisse jäid, on aktsia edaspidi kahjuks tähendanud pikka vindumist, ent lootusrikast. Börsile minemata oleksime praegu pisike kasumlik ajalehefirma ja päris lootusetu.

Plussid
rahaline lisasüst
aitas kõvasti kasvada
süstis lootust

  • Olympic on börsilt ainult võitnud

Madis Jääger, Olympic Entertainment Groupi juht
Põhjused, miks OEG otsustas aastaid tagasi börsile tulla, oli mitu – laienemise toetamiseks kapitali kaasamisega vähemalt võrdselt oluline oli ka ettevõtte ja kogu meie tegevusvaldkonna maine. Tuhandetest inimestest said OEG väikeaktsionärid ning tänu sellele hakkasid nad meie valdkonda paremini mõistma.

OEG börsile tulek oli ettevõttele edukas. Avalikult noteeritud ettevõtete tegevuse kohta on saadaval rohkem teavet ning nende tegevus on läbipaistvam, mis omakorda lisab usaldusväärsust. Usutavasti suurendab avalik noteerimine ka vastutust, sest kitsa omanikeringi puhul tuleb arvestada inimeste ja organisatsioonidega, kes sinu edusse on panustanud. IPO annab ettevõtte omanikeringile selge arusaama ettevõtte turuväärtusest, mida omakorda saab käsitleda ka tagasiside ja tunnustusena senitehtule.

Mõningane täiendav aruandlus ja osa protsesside detailsem läbimõtlemine võivad tunduda lisakoormusena, kuid tegelikkuses teenivad ettevõtte huve.

Plussid
toetas laienemist
parandas mainet ja usaldusväärsust
muutis ettevõtte läbipaistvamaks
suurendas vastutust
andis selge arusaama ettevõtte turuväärtusest

Miinused
täiendav aruandlus ja protsesside detailsem läbimõtlemine

  • Pangad surusid börsile

Katre Kõvask. Premia Foodsi juht
Premia oli kuni 2009. aastani hoogsalt laienenud ja saavutanud Balti turul jäätise- ja külmkaubasegmendis turuliidri positsiooni, selge soov oli laienemist jätkata. Vaatasime Peterburi jäätiseturu poole, kus  otsustasime omandada sealse turu kolmanda tegija jäätiseturul Hladokombinati No 1. Selleks oli meil aga vaja kapitali ning toona – kriisi tippajal – pankadest kapitali kaasata võimalik ei olnud. Seega jäi vaid võimalus kaasata raha börsilt, tänu millele ostis ettevõte Peterburi jäätisetootja ja maksis tagasi mõned kallid laenud.

Börsiettevõttena pead raporteerima kõigist olulistest sündmustest ettevõtte elus korrektselt ja väga kiiresti, samuti andma aru investoritele nii heade kui ka halbade tulemuste puhul regulaarselt ning avatult. See õpetab olema aus ja läbipaistev kogu oma tegevuses, olgu see siis edulugu või teinekord ka eksimus.

Aruandluse maht on kindlasti teema, mille üle börsi­ettevõtted sooviks diskussiooni, eesmärgiga muuta aruandlus investorile lihtsamini kättesaadavaks, hoomatavamaks ja selgemaks.

Plussid
aitas laieneda pankade abita
abi laenude tagasimaksmisel
õpetas olema aus ja läbipaiste
suurenes nii sotsiaalne kui ka keskkondlik vastutus
oluliselt on paranenud hea juhtimistava, mis aitab kaasa kasumlikkuse paranemisele
juhtkonnal selge visioon
lihtsam võrrelda lähiriikide toidufirmadega

Miinused
aruandlus võiks olla investorile kättesaadavam ja selgem

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. June 2014, 18:51

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing