Maksuamet hoiab korilased sihikul

30. juuli 2014, 00:00

Seenel ja marjul käimine on paljudele üks sissetuleku­allikaid, kuid ka niisuguse tulu pealt tuleb makse tasuda.

Juba 18 aastat Võrumaal metsasaaduste kokkuostjana tegutsev Anu rääkis, et viimased kolm aastat on seenelised ja marjulised maksuameti huviorbiidis.

Kui veel aastaid tagasi andis seeneline-marjuline korjatu kokkuostjale, kes selle ära kaalus ning saadava summa välja arvutas, siis viimased kaks aastat peab iga kokkuostja tabelisse märkima ka inimese isikuandmed: nime, isikukoodi või sünnikuupäeva ning saadava summa. Need tabelid võtab maksuamet hiljem kontrolli tehes aluseks, et vaadata, kas kokku ostetud kogused ning makstud summad klapivad.

Anu sõnul lähevad tabelisse isegi kõige väiksemad arvud ning kogused – näiteks müüb mõni vaid mõnekümne sendi eest metsasaadusi. “Arvan, et usinamad korjajad võivad teenida kokku ehk nii 500 eurot,” ütles Anu.

Teenitud tulu läheb maksu alla. Maksuameti pressiesindaja Uku Tampere selgitas, et Eesti seaduste järgi tuleb deklareerida teenitud tulu ja tasuda selle pealt ettenähtud maksud, sõltumata sellest, kas tegemist on regulaarse või ühekordse tuluga ja kas see tulu teenitakse põhi­tööna või selle kõrvalt ettevõtlusega tegeledes.

“Maksuvabalt ja deklareerimata võib müüa enda isiklikus kasutuses olnud asju. Metsast korjatud marjade-seente ja oma aia saaduste müümine tulu teenimise eesmärgil sinna alla aga paraku ei kuulu,” selgitas Tampere.

Küll on Tampere sõnul igal inimesel õigus üldisele maksuvabale tulule suuruses 1728 ­eurot aastas ehk 144 eurot kuus. “Kui inimesel muud sissetulekud puuduvad, siis saab tinglikult öelda, et selles ulatuses võib tulu teenida ilma tulumaksu maksmata, deklareerima siiski peab,” ütles ta.

Silmas peab tema sõnul pidama aga seda, et maksuvaba tulu kohaldub kõigile isiku tulude summale, mille hulka kuuluvad kõik palga-, üüri-, ettevõtluse ja muud tulud.

Aiasaaduste maksuvaba piir. Lisaks on Tampere sõnul võimalik maksuvabalt tulu teenida FIEna registreeritud isikul, kes müüb omatoodetud töötlemata põllumajandussaadusi, siia alla kuuluvad enda kasvatatud aiasaadused. Selliste kaupade müügist saadud tulu on 2877 euro ulatuses maksuvaba.

Kui metsasaaduste müügil on püsivad ettevõtluse tunnused, siis on Tampere sõnul vaja registreerida end äriregistris ettevõtjaks ning müüa kaupu või osutada teenust FIEna või äriühingu kaudu ja deklareerida ettevõtlustulu.

Hiljaaegu teatas Läti maksuamet, et kui seene- ja marjakorjaja müüb korjatud metsasaadusi ning saab sellelt tulu, tuleb riigile ka selle pealt makse maksta. Tõsi, maksustamisele läheb see tulu, mis ületab 2845,74 eurot.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    29. July 2014, 21:25
    Otsi:

    Ava täpsem otsing