22. aprill 2018 kell 3:00

Muudame ühisrahastuse sama mainekaks nagu börsi

Juris Grišins  Foto: Erakogu

Ühisrahastuse paljud eelised on investorite seas järjest paremini tuntud, kuid selle maine ei ole kasvanud samas tempos populaarsusega, kirjutab ühisrahastusplatvormi capitalia.com asutaja Juris Grišins.

Eesti, Läti ja Leedu majandusel läheb hästi. Heade aegade tuules soovivad nii inimesed kui ka ettevõtted oma jõukust kasvatada. Sellest soovist kannustatuna on investeerimisest saamas üha tavapärasem ja teadlikum tegevus nii sõnades kui ka tegudes. Samal ajal on kommertspank kui tavapärane hoiustamise ja investeerimise institutsioon kaotanud oma atraktiivsuse. Mitte ainult selle pärast, et pakutavad instrumendid lubavad nullilähedast tulemit, vaid oluline põhjus on pangandussektori monopoolse seisundi märkimisväärne vähenemine majandustsüklis.

Paljud investorid hoiavad oma tähelepanu aktsiaturgudel. Kahjuks on see piiratud võimalustega, eriti Eesti ettevõtete poolest. Huvi kohalikesse äridesse investeerida on aga väga suur. See on ka mõistetav, kuna Eesti ettevõtlus on jätkusuutlik ning sellesse raha paigutamine hea viis oma riigi ettevõtlust toetada. Kasu on mõlemapoolne – investor teenib tulu, ettevõtja aga kasutab panust äritegevuse arendamises.

Väikeinvestoritele pakuvad üha suuremaid võimalusi ühisrahastuse keskkonnad, kuid need on senini olnud pigem pigem teadetetahvlid, mille eesmärk viia kokku rahastaja ja rahastatav. Soovime ühisrahastuse valdkonnas luua kultuurilise muutuse, kus seda ei nähtaks raha kokku kühveldamise või lunimisena, vaid prestiižse saavutusena, mida võiks võrrelda aktsiate emissiooniga väärtpaberiturul. Seda mainet aitab tõsta platvormi enda suurem vastutus kaasinvestori ja laenu monitoorijana.

Ühisrahastus on koostöö

Ühisrahastus tõestab, et ettevõte on võimeline paljusid erainvestoreid oma äritegevuse jätkusuutlikkuses ja arengus veenma, suurendades samal ajal oma kaubamärgi tuntust ning potentsiaalset kliendibaasi. Ühisrahastus on üks pusletükk suuremast pildist, mida võiks kutsuda jagamismajanduseks (sharing economy). See on ajendatud inimeste soovist osaleda uute innovaatiliste äriideede teostamises, nende arendamises ja täiustamises.

Inimene, kes oma teenitud raha kuhugi investeerib, tahab saada rohkem kui intressitulu. Ühisrahastuse kõige suurem eelis on sisuline soov teha koostööd. Isik, kellel on idee, soovib tegutseda koos inimestega, kes tahavad tulemuslikult, väikse riskiga ja mõtestatult oma raha paigutada.

Autor: Juris Grišins

Hetkel kuum