Mait Kraun • 11 juuli 2016

Deutsche Bank võib kriisi valla päästa

Deutsche Bank.  Foto: Reuters/Scanpix

Investorid kardavad, et Deutsche Bank võib kujuneda esimeseks doominokiviks, mis finantssüsteemi varisema paneb, vahendab BBC.

Deutsche Banki aktsiad jõudsid sellel nädalal rekordmadalale tasemele. Aasta algusest alates on langus olnud juba üle 45 protsendi.

Kas tegemist on Euroopa panganduse nõrgima lüliga? Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) teatas, et nii see tegelikult ongi. Eelmisel nädalal andis IMF mõista, et kõige suurema tõenäosusega võib finantssüsteemi kokkuvarisemise põhjustada just Deutsche Bank.

USA keskpanga tänavune stressitest tehti 33 suurimale pangale. Kaks panka kukkusid testis läbi ning üks nendest oli Deutsche Banki USA üksus. Numbritele pilku heites muutub olukord veelgi hirmutavamaks.

Lihtsustatult võib öelda, et varade ja kohustuste vahe on panga väärtus. Deutsche Bankil on varasid 1,64 triljonit eurot ja kohustusi 1,58 triljonit eurot. See tähendab, et ettevõtte puhasväärtus on 60 miljardit eurot.

Tundub, et tegemist on suure numbriga. Teisalt ei pea kumbki number palju liikuma, et panga väärtus täielikult ära kaoks.

Ka investorid on panga hüljanud

IMF ja USA keskpank ei ole ainukesed, kes arvavad, et Deutsche Bank on riskantne. Ka investorid on aktsia hüljanud – viimase aasta jooksul on ettevõtte turuväärtus kukkunud 70 protsendi võrra. Praeguseks saab terve panga osta juba vähem kui 20 miljardi dollari eest.

Paljud kardavad, et Deutsche Bank võib olla esimene doominokivi, mis uue finantskriisi alguses kukub.

Deutsche Banki ajalugu arvestades oleks see paljude jaoks üllatus. Pank mängis suurt rolli Saksamaa sõjajärgses majandusimes. Enne Euroopa Keskpanga eksistentsi töötati koos Saksamaa keskpangaga peaaegu laitmatult. See tagas Saksamaal inflatsioonivaba majanduskasvu mitmeks kümnendiks.

Globaalsed mõõtmed võttis Deutsche Bank 1990ndate alguses, mil USAs hakati konkurentsi pakkuma näiteks Goldman Sachsile ja JPMorganile.

Globaalsus on praeguseks kujunenud aga suurimaks probleemiks. Saksa emafirma on tegelikult suhteliselt heas seisus.

Valitsus garanteerib

Panga tervise hindamise üks tähtsamaid näitajaid on omakapitali ja koguvara suhe. Täielik miinimum on 7 protsenti ja Deutsche Bankil on see 11 protsenti. Panga skoor ei ole hea, aga ei ole ka halb. Protsent on sisuliselt sama mis Barclaysi pangal.

Deutsche Banki puhul on probleemiks aga see, et neil puuduvad suured jaepanganduse ja krediitkaardi üksused (mõlemaid nähakse suhteliselt turvalise ärina). Selle asemel on hoopis rohkem riskantset investeerimispangandust.

Deutsche Banki ja paanika vahel seisavad vaid kaks inimest. Esimene on ettevõtte tegevjuht John Cryan. Ta on väga konservatiivne pragmaatik, kes seisab kahe jalaga maa peal. Ta on suutnud ettevõtte võlga vähendada ning plaanis on teha muudki.

Teine inimene on veelgi tähtsam – Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble. Ta on öelnud, et tema meelest on Deutsche Bank „kivikõva“ pank.

See näitab, et Saksamaa valitsus väldib iga hinna eest olukorda, kus Saksamaa (ja ka Euroopa) tähtsaima pangaga midagi juhtuks. Investorite jaoks on see julgustav.

Hetkel kuum