Pille Ivask • 15. november 2016 kell 13:30

Jüaan jätkab langust

Jüaanid  Foto: Scanpix/Reuters

Hiina jüaan on kukkunud dollari vastu viimaste aastate madalaimale tasemele, analüütikud on juba jõudnud hoiatada möödunud aasta teises poole ja selle aasta alguse valuutakriisi eest.

Alates möödunud nädalast, mil Ameerika Ühendriikide järgmiseks presidendiks valiti Donald Trump, on Peking lubanud jüaanil märkimisväärselt nõrgeneda. Langus jätkus ka täna ning jõudis 6,86 jüaanini dollari kohta. Tegu on nõrgima tasemega alates 2008. aastast.

Trumpi võit möödunud nädalal on USA ja Hiina suhetesse löönud uue mõra. Kampaania käigus kuulutas Trump teadupärast, et tahab Hiina toodetele kehtestada tariifid.

Trumpi võit on Hiina juhid murelikuks teinud ilma mainitud tariifidetagi. USA dollar on tõusnud seoses sellega, et Föderaalreserv tõstab järgmisel kuul ilmselt intressimäärasid, samuti on Trumpi valitsemise ajal prognoositud suuremat inflatsiooni.

Käib õhukesel jääl

Analüütikute sõnul käivad Hiina liidrid seoses oma valuutapoliitikaga üsna õhukesel jääl. Peking ei taha jüaani dollari eeskujul teiste valuutade suhtes kallimaks ajada, kuna see teeks Hiina ekspordi vähem konkurentsivõimeliseks. “Risk on muidugi selles, et nad lasevad jüaanil liialt nõrgeneda. Nad (Hiina juhid – toim) on üsna hapral positsioonil,” kommenteeris Capital Economicsi Hiina ekspert Julian Evans-Pritchard väljaandele CNN Money.

Kui jüaan jätkab liiga intensiivset langust, võib see kaasa tuua möödunud aasta augustis ja selle aasta jaanuaris lahvatanud turupaanika. Samuti võib see tähendada, et investorid võtavad Hiinast oma raha välja, kuna sealne majanduskasv näitab niigi aeglustumist.

International Finance’i andmeil on enam kui 540 miljardit dollarit sel aastal Hiinast lahkunud. Seda on 10% võrra enam kui möödunud aastal samal perioodil.

Lootus vähendada survet

“Nad tahavad tasapisi survet vähendada,” lausus Evans-Pritchard. “Kui nad seda ei tee, seisavad nad silmitsi samasuguse situatsiooniga nagu 2015. aasta keskpaigas, kui jüaan liialt tugevnes.”

Analüütikud kalduvad arvama, et juhul kui Fed tõstab intressimäärasid, toob see kaasa täiendava raha väljavoolu Hiinast.

“Raha väljavoolu teine ring on alanud. Ja tundub, et seekord on tegu suurema sündmusega kui esimene kord. Trumpi võit teeb asjad ainult halvemaks,” oli Capital Marketsi Hiina ökonomist Kevin Lai pessimistlik.

Hetkel kuum