Indrek Mäe • 16. mai 2017 kell 7:45

Euroopa autoturul jahtumise märgid

Autode müük Euroopas vähenes.  Foto: EPA

Autode müük Euroopas näitas aprillis kahanemise märke, suurimaks mõjutajaks peetakse Suurbritannia turgu.

Autode müük Euroopa turul vähenes aprillis 6,8 protsenti. Kokku müüdi Euroopa Liidu riikides aprillis 1,191 miljonit uut sõiduautot.

Peamisteks müügi taandumise põhjusteks peetakse lihavõttepühi, mis vähendasid ostlemise aega, ning samuti Suurbritannias kehtestatavaid makse. Pärast uue automaksu jõustumist 1. aprillil kukkus autotootjate käive Ühendkuningriigi turul viiendiku võrra. Samuti võib sealset autoturgu mõjutada eesseisev Brexit.

„Ootame nõrkade tulemuste jätkumist Suurbritannia turul, sest majandus on jahtumas ning autohinnad tõusevad,“ selgitas Oxfordi analüütik Jonathon Poskitt Bloombergile. Ta lisas, et Suurbirtannial on kogu Euroopale suur mõju, sest tegemist on autotootjate suuruselt teise turuga.

Lisaks mõjutavad Euroopa autoturgu Saksamaa, kus uute autode müük kahanes 8 protsenti ning Prantsusmaa, kus uusi sõidukeid müüdi 6 protsenti.

Nelja kuu kokkuvõttes püsib aga Euroopa Liidus müüdud sõiduautode hulk siiski 4,7 protsendiga plussis ning sel aastal on müüdud 5,332 miljonit autot.

Eesti ja Leedu loovad eeskuju

Baltikumi lõikes näitavad eeskuju Eesti ja Leedu, kus müüdi 10,7 protsenti rohkem uusi autosid kui möödunud aasta aprillis.

Lätis jäi möödunud kuul müük 3,2 protsendiga miinuspoolele.

Märkimisväärset langust on märgata ka põhjanaabrite soomlaste turul, kus uute sõidukite müük kahanes 15,3 protsendi võrra.

Hetkel kuum