Mait Kraun • 8. juuli 2017 kell 13:00

8 riski, mis võivad aktsiaturgude rahu segada

Aktsiagraafik  Foto: Bloomberg

Aktsiaturgudel on palju riske, mis võivad realiseeruda, kirjutab MarketWatchi kolumnist Michael Brush.

Poliitiline maailm on pärast Donald Trumpi valimisvõitu olnud veidi paanikas, aktsiaturgudel on olukord aga vastupidine. Investorid on olnud erakordselt rahulikud. Kuni hiljutise ajani on iga kauplemispäev möödunud rahulikult ning hinnad pole suuri kõikumisi teinud. Olukord on muutunud igavaks.

„Meil ei ole 5protsendilist korrektsiooni olnud viimase 250 päeva jooksul,“ ütles investeerimisfirma Bairdi strateeg William Delwiche. Viimati oli aktsiaturgudel selline periood 1990date keskel.

Kõik see peaks peagi muutuma. Kui turgudel on üldse üks kindel asi, siis see on trendi pöördumine keskväärtuse poole, ütles Moody’s Analyticsi peaökonomist Mark Zandi.

Allpool on toodud kaheksa põhjust, miks see liikumine tuleb volatiilne ning mida peaks tegema, et selleks ette valmistuda.

1. Aktsiaturgude hooajaliselt kehv periood on just algamas

Ajalooliselt on august olnud aktsiaturgude jaoks kõige volatiilsem kuu, ütles The Leuthold Groupi investeeringute juht Doug Ramsey.

See on loogiline, sest septembris ja oktoobris tulevad tavaliselt suurimad langused. Investorid teavad seda. Seega võib augusti volatiilsus tähendada seda, et pullide (tõusule panustajad) ja karude (langusele panustajad) võitlus on juba alanud.

2. Investorid on liiga rahulolevad

Investorite rahulolu on „juurdunud ja laialt levinud,“ ütles Bairdi peastrateeg Bruce Bittles. Ta märkis, et rahavoog aktsiatesse on suur ning niinimetatud meeleolude mõõdikud näitavad, et kindlustunne on suur.

See võib tunduda aktsiainvestorite jaoks hea uudis. Tegelikult on see ohtlik. Liiga enesekindlatele investoritele tulevad negatiivsed uudised suurema šokina. See suurendab tõenäosust, et nad hakkavad koos teiste investoritega paanikas müüma.

3. Aktsiaturgude tõusu eesotsas olevate firmade kallinemine peatus

Suure osa 2017. aasta tõusust võib kirjutada paari suure börsifirma arvele. Mõelge kas või Amazoni, Apple’i, Facebooki, Alphabeti ja Netflixi peale. Olukord muutus juuni alguses, mil tehnoloogiasektor hakkas kukkuma. „Turud proovivad aru saada, millised ettevõtted võiks edaspidi turgude tõusu juhtida. See võib tekitada volatiilsust,“ ütles Delwiche.

4. Beebibuumerite (baby boomers) põlvkond võib peo ära rikkuda

Beebibuumereid (USAs 1946.-1964. aastatel sündinud) süüdistatakse paljudes asjades. Seega, miks ei võiks neid süüdistada ka turgude volatiilsuses? Loogika on selline – paljud selle põlvkonna inimestest pole pensionieaks piisavalt hästi ette valmistunud. Raha ja võlakirjade tootlus on olnud piinavalt madal. Ökonomist Mark Zandi juhtis tähelepanu, et selle tõttu on paljud neist investeerinud hoopis aktsiatesse. Kuna nad on pensionieale väga lähedale jõudnud, siis on nad valmis iga väikse languse puhul aktsiatest raha välja võtma. Hea uudis on see, et langusi võimendatakse ning taibukamad investorid saavad häid ostukohti.

5. Wall Streeti regulatsioonid võivad olla negatiivse mõjuga

Finantssüsteemi reformid, mis tehti pärast 2008. aasta kriisi, on sundinud suuri panku likvideerima oma börsimaaklerite divisjonid ja sellega seotud kauplemise. Turul on vähem institutsioone, kes nii-öelda turgu teeks, seega on ka vähem likviidsust, ütles Zandi. Ka see on faktor, mis volatiilsuse naasmisel turgude langust süvendab.

6. Geopoliitilised riskid võivad iga hetk saada reaalsuseks

Põhja-Korea testib nüüd regulaarselt rakette, mis jõuaksid ka Alaskale. ISISe terrorirünnakud on saanud väga tavapäraseks. Hiina demonstreerib merel oma jõudu. Suur osa Euroopa inimestest mässab Euroopa Liidu vastu. Seda nimekirja võiks pikalt jätkata. Selle kõige aluseks on USA poliitiline draama. „Trump on nagu jokker,“ ütles investeerimifirma Hennessy Equituy and Income Fundi aktsiaportfelli haldur Mark DeVaul.

7. Föderaalreserv võib investoreid üllatada

Föderaalreservi rahapoliitikud on küllaltki kindlad, et majanduskasv on tagasi ning selleks aastaks prognoositakse kolme intressitõusu. 2019. aastal tahetakse intresse tõsta juba kolmel korral. Paljud investorid nende juttu aga ei usu. Neid on juba treenitud, et nad Föderaalreservi juttu ei usuks, sest keskpank on ka varem liiga optimistlik olnud.

Samas võib Föderaalreservil seekord õigus olla ning turgudele valmistaks see kindlasti üllatuse. „Kui Föderaalreservil on õigus, siis tekitab see investorite jaoks pettumuse,“ ütles Zandi. „See tekitab turgudel segadust.“

8. Turgudel on tekkimas "lõhestunud isiksus"

Norman Fosback kirjutas 1970ndatel raamatu „Stock Market Logic: A Sophisticated Approach to Profits on Wall Street“. Ta kirjeldas seal head indikaatorit, mille nimi on „High Low Logic Index“. Seda on väga lihtne arvutada. Arvuta välja uue madalpunkti saavutanud aktsiate protsent (viimase 52 nädala jooksul) ja uue tipu saavutanud aktsiate (highs) protsent (samuti 52 nädala jooksul). Seejärel võta neist väiksem protsent aluseks.

Kui see number on kõrge, siis see tähendab, et uued madalpunktid ja tipud on tavapärasest ulatuslikumad. See on märk, et turgudel on tekkimas lahknevus, mis võib viidata volatiilsuse kasvule. „Indeksid teevad uusi tippe ning sa tahad, et suurem osa aktsiatest tõusust osa võtaks,“ ütles Leuthold Ramsey, kes indikaatorile tähelepanu pööras.

Mida see indikaator meile praegu ütleb? Alates 1998. aastast on üle 6protsendilise näitaja eelnenud Nasdaqil turgude märkimisväärselt nõrkusele, ütleb Ramsey. Hiljuti oli indeks sellele tasemele väga lähedal – 5,5protsendil.

Hetkel kuum