29. september 2017 kell 19:47

Chanos: Tesla on struktuurselt ebakasumlik

Foto: EPA

Tesla, mille aktsiat meeldib kauplejatel lühikeseks müüa (langusele panustada), on struktuurselt ebakasumlik ning selle kapitalistruktuur on liiga võimendatud, ütles kuulus investor Jim Chanos.

„Kolm aastat tagasi oli jutt, et praeguseks peaks ettevõte juba raha teenima,“ ütles Chanos, kes on panustanud Tesla aktsia hinnalangusele. „Nüüd räägitakse, et raha hakatakse teenima 2020. aastal. Ma arvan, et 2019. aastal me räägime, kuidas kasum tuleb 2025. aastal.“

Chanos, kes panustas juba varakult energiafirma Enroni kokkukukkumisele, ütles, et elektriautode tootja on oma isesõitvate autode tehnoloogiaga teistest maha jäänud. Model 3 väljalase tuli aga selleks, et investoritele vähemalt midagigi pakkuda. SolarCity liitmine Teslaga tekitab aktsionäridele iga-aastaselt aga miljard dollarit kahju.

Samas möönis Chanos, et Tesla juhi Elon Muski visioon on rivaalidest ambitsioonikam ning Model S on seksikas. Teslal on ees aga kõige suurem takistus: elektriautode turul hakkavad konkurentsi pakkuma autotootjad, kellel on piisavalt raha, mida kulutada.

„Nüüd on konkurents väga suur. Nad on väga hästi rahastatud, kasumlikud ettevõtted, mis sinuga võistlevad,“ ütles Chanos, kes on asutanud riskifondi firma Kynikos Associatesi.

Tesla aktsia on tänavu kallinenud 59 protsenti. Ettevõtte turuväärtus ületab juba nii General Motorsi kui ka Fordi oma.

Hetkel kuum