Kaspar Allik • 2. jaanuar 2018 kell 8:00

Aasia tootmissektor tugevas seisus

Aasia tootmistegevus on ostujuhtide indeksi järgi tugeval pinnasel.  Foto: Shutterstock

Aasia tehased panid punkti tugevale aastale. Taiwanis ja Indias oli tootmine aastate kõrgeimal tasemel ning Hiinas üllatuslik aktiivsuse tõus - sealne tellimuste tase näitab globaalse kaubanduse tugevat seisu, kirjutab Reuters.

Eelmise aasta majanduse kasv paistab jätkuvat, USA ja euroala ostujuhtide indeksil oodatakse tugevaid tulemusi.

Tugev välisnõudlus ja toetav sisemaine rahanduspoliitika peaks Aasia tootmissektori hoidma heas seisus, kirjutab Reuters.  

Hiina kasv 2017. aastal oli arvatavasti 7 protsenti. Tulevalt aastalt oodatakse kerget langust. Valitsuse meetmed õhureostuse vähendamiseks ning kinnisvaraturu kokkutõmbumine hakkavad Hiinale mõju avaldama. Selle aasta majanduskasvuks oodatakse 6,5 protsenti. Ülejäänud Aasia regioonile tähendab see üldiselt vähem intressitõuse.

Esimese Aasia keskpangana tõstis alates 2014. aastast intressimäära Lõuna-Korea. Aasta esimesest poolest oodatakse intressitõuse veel Malaisiast ja Filipiinidelt, hiljem Austraaliast ja Uus-Meremaalt.

Lõuna-Korea tõmbas detsembris tootmist kokku, langedes nelja ja poole aasta kõrgeimalt tasemelt. Keskpank hoiab enda sõnul intressimäärad toetaval tasemel, inflatsioonitõus on madal.

Taiwani tootmistegevus jõudis detsembri ostujuhtide küsitluse järgi kõrgeima tasemeni alates 2011. aastast.

Singapuri majandustõus neljandas kvartalis aeglustus, kuid tõus eelneva kolme kvartaliga kokku oli tervelt 38 protsenti. Aastane tõus kokku oli 3,5 protsendiga viimase kolme aasta kõrgeim, mis tõstab võimalust keskpanga intressitõusuks.

India ostujuhtide indeks oli detsembris viimase viie aasta suurima tõusuga. Inflatsioon jõudis tasemele, kus keskpank võib järgnevatel kuudel mõelda intressitõusule.

Hetkel kuum