Kuidas kapitalism rikkuseks vormistada?

02. jaanuar 2018, 06:00
raha
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180102/BORS/171229886/AR/0/raha.jpg
Ainult tellijale

Kapitalism on inimkonnale suurim kingitus, mis pakub õnnelikuks ja rikkaks saamise võimalusi kõigile, kes suudavad lihtsaid põhimõtteid järgides selle enda hüvanguks tööle rakendada, arvab maailmakuulus börsikaupleja Anton Kreil.

Rikkaks saamiseks tuleb aga kõigepealt kapitalism kui süsteem omaks võtta ning selle vastu mitte võidelda. „See ei tähenda, et süsteem oleks perfektne, kuid ajalugu tõestab, et kapitalism on väljamõeldutest parim võimalus raha teenimiseks,“ on Goldman Sachsis ja Lehman Brothersis maaklerina töötanud Kreil veendunud.

„Iga kord, kui hakkad midagi tegema, pead kõigepealt leppima sulle ette antud tegevusraamistikuga – kapitalistlikus süsteemis loeb see, palju midagi tahad ning ei tasu teeselda, et süsteem pole hea ning seda endale vabanduseks tuua,“ rõhutas ta eestlaste korraldatud konverentsil „World Wealth Creation 2017“ Singapuris.

Kreil soovitab eeskujuks võtta neid, kes on juba midagi saavutanud. „Ei tasu kuulata inimesi, kes on mitmendat põlvkonda vaesed – nad on järelikult teinud valesid valikuid, ning see kehtib ka siis, kui nõuandjateks on oma vanemad,“ märkis ta. „Vanematega on tavaliselt ka see oht, et nad armastavad oma lapsi liiga palju ega soovi seetõttu näha neid riske võtmas – vanemlik instinkt takistab seega ühe rikkaks saamise eelduse täitumist,“ oli Kreil veendunud.

Lisaks väljatoodud eeldustele ning konverentsil käsitletule on Kreil välja töötanud ka 10 põhimõtet, mis teekonnal finantsvabadusse võiks kapitalistlikus ühiskonnas tegutsevat investorit aidata.

Austa raha

Suhtu rahasse kui objekti. „Tegemist pole millegagi, mis meid kontrollib,“ on Kreil veendunud. Eksperdi sõnul ei tohi rahasse seetõttu ka kunagi emotsioonidega suhtuda.

Kreil tõi näite, et kui ühes loosianumas on neli palli, kus kolmes sisaldub 1200 dollarit ning ühes 0 dollarit ning teises anumas on ainult üks pall 800 dollariga, siis kipuvad inimesed teise anuma kasuks otsustama. Kui aga sama olukord oleks raha maksmisel ning ühes anumas oleks kolm 1200dollarilist makset ning üks 0-makse ning teises 800dollariline makse, siis kiputakse pigem minema loosiga nulli püüdma.

„Tegelikult peaks see mehhanism toimima vastupidi - investor peab alati püüdma maksimumi ning kui tekib riskiolukord, siis kahjusid minimeerima,“ rõhutas Kreil. „Kunagi ei tohi väiksema kahju nimel riskida sellega, et see läheb hoopis suuremaks,“ rõhutas ta.

Kasuta laenuraha targalt

Samuti soovitab Kreil oma kohustused ning rahalised võimalused targalt defineerida ning enda heaks tööle panna. Eksperdi kinnitusel on normaalne, kui võõrkapitali võimendatakse ning see niimoodi enda heaks tööle pannakse. „Kui aga laenuraha eest ainult tarbida ning endale hüvesid lubada, siis see ei ole okei,“ rõhutas Kreil.

„Mitmekümneaastased hüpteegid on kõige hullemad – nii maksad oma vabaduse kaotuse eest peale,“ rõhutas Kreil. „Pigem investeeri oma korteri sissemaksuks mõeldud raha ja saa kohustustevaba 10protsendilist tootlust aastas,“ soovitas ekspert.

Raja ise infastruktuur

Siinkohal peab Kreil silmas oma ettevõtte rajamist ning rahavoo tekitamisel teistest sõltuvuse vähendamist. „Algul on aktsiaportfelli raske ehitada, kuid kui sul on rahavoog, mida investeerida, siis kasvab raha ka ajal, kui magad,“ tõi Kreil näite.

Unista, pane eesmärk paika ning reisi

Reisides saab õppida uusi asju ning suhestuda kultuuride ja unistustega, mida soovime täita. „Reisimine on võimalik ka ilma rahata, ka 15dollarilises hostelis õpid tundma uusi inimesi, kultuure ning seda, kui palju elu tegelikult erineb,“ kinnitas Kreil. „Maailma tundes õpid aru saama ka võimalustest, kus miagi paremini teha.“

Risk on subjektiivne

Kreili hinnangul on kõige olulisem leida üles parim riski ja tulu suhe ning mitte karta oma raha kaotada. „Näiteks osad inimesed on ülimalt rahul 50 000se aastapalgaga, sest see tundub kindel,“ tõi ta näite. „Samal ajal on aga olemas võimalused teenida natuke suurema riski eest oluliselt rohkem,“ lisas Kreil.

Ekspert on veendunud, et kui otsida järjepidevalt parimat riski ja tulu suhet, tagab see edu. „Kõige tähtsam on avada oma meel võimalustele, teadvustada nendega kaasnevaid riske, aga ka võimalikku kasu.“

Tarbi alternatiivset haridust

„Õpetajaid koolis ei maksa kuulata, nad annavad edasi raamatutarkust,“ märkis Kreil. „Elus tuleb otsida ebatäiuslikkust, mille leidmist raamatutarkus reeglina ei õpeta,“ oli ekspert veendunud. Kreili kinnitusel ei õpetata koolis elulises mõttes edukas olemist, vaid ainult teooriat, mida on tegeliku eluga keeruline sünkrooniseerida.

Väärtusta aega

Lisaks märkis Kreil, et kõik kohustused vähendavad vabadust - see aga läheb vastuollu tema põhimõttega, et vaba aega tuleb väärtustada. „Oma aega tuleb osata väärtustada, palgatöötajad ja võlgnikud seda ei tee – neilt võetakse kõik ära,“ märkis Kreil. „Parimad võimalused on iseendale töötades,“ arvas ta.

„Kui riik keerab süsteemi tagumikku, pead olema vaba ja valmis lennukisse istuma ning ära sõitma,“ tõi Kreil näite.

Loobu nutitelefonist

Aja väärtustamisega läheb Kreili hinnangul kokku ka põhimõte, et nutitelefonist tuleks loobuda, sest seal kulutatud ajaga saab midagi kasulikumat teha. Tavalist nuputelefoni kasutava Kreili sõnul loob see võimaluse mitte kulutada aega näiteks inimestele, kes seda väärt ei ole.

„Kui nad saavad sinuga tasuta Facebookis sõnumeid vahetada, võid olla kindel, et nad teevad seda ja raiskavad su aega,“ rääkis ekspert. „Kui nad aga peavadki sind sõnumitega tüütama, siis saavad nad selle eest arve ja peagi kaob neil huvi.“

Ära tarbi peavoolumeediat

Kreili hinnangul on eduka investori ülesanne tulevikku ennustada, mitte vaadata seda, mis toimus eile. „Lisaks on meedia politiseeritud,“ arvas Kreil.

Vali eesmärgiga sobituvad eeskujud

Edu aitab Kreili hinnangul tagada ka see, kui hoida enda valdkonnas tegutsevate edukate inimeste lähedusse. „Pead valima kellegi, kes sobitub kõige paremini sellega, mida elus saavutada tahad,“ lõpetas Kreil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. December 2017, 16:02

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing