Artikkel
  • Kuula
    Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

    Kavalpead kaotasid 95% rahast paari päevaga

    Viimased päevad on aktsiaturgude volatiilsuse langusele panustajatele andnud väga valusa õppetunni. Möödunud aasta üks tulemuslikumaid investeerimisideid kukkus kokku vaid 2–3 kauplemispäevaga.

    2017. aasta üks parima tootlusega börsil kaubeldav väärtpaber oli VelocityShares Daily Inverse VIX Short-Term ETN. Väärtpaber, mille kauplemissümbol on XIV, näitas möödunud aastal koguni 187%ni ulatuvat tootlust. XIV oli spekulantide ja kauplejate seas üpris populaarne, veel eelmisel nädalal ulatus väärtpaberi varade maht 1,9 miljardi USA dollarini. XIV panustab volatiilsusindeksi VIX langusele. Teisisõnu teenisid XIV investorid positiivset tootlust juhul, kui aktsiaturgude hinnakõikumiste ulatus püsis samal tasemel või langes.
    Viimase aasta parima kauplemisidee kollaps
    Kõik see muutus reedel, 2. veebruaril, mil USA aktsiaturg koges üle pika aja rohkem kui –2% langust. Sellised suured hinnakõikumised toovad endaga kaasa volatiilsuse tõusu. Teisisõnu tegi VIX-indeks sel päeval läbi ligikaudu 30% tõusu. Volatiilsusindeksi väärtus tõusis 13 piirimailt 17–18 juurde. Järgmised kauplemispäevad ehk selle nädala esmaspäev ja teisipäev tõid aktsiaturgudele veelgi suuremad kõikumised, mille tulemusena ületas VIX-indeks päevasiseselt isegi 50 punkti taseme.
    Kui sellised suured muutused turu hinnakõikumiste ulatuses olid kasulikud volatiilsuse tõusule panustajatele, siis möödunud aasta ühe populaarsema kauplemisidee ehk hinnastabiilsuse peale panustajad said ootamatult suure kahjumi. Nimelt langes XIV ETNi turuhind juba reedesel järelturul ligikaudu 85%.
    Kui veel veebruari esimesel päeval oli XIV turuhind ligikaudu 129 dollarit, siis viimane teadaolev esmaspäevast pärinev ametlik noteering jäi 7,35 dollari kanti. See tähendab, et kolme kauplemispäevaga kaotasid XIV väärtpaberisse oma raha paigutanud kauplejad ligi 95% oma rahast.

    Investorid riske täielikult ei adu

    "Käesoleval aastal jõustunud regulatsioonidest lähtuvalt on taoliste instrumentide valik ja kättesaadavus jaeinvestorite jaoks Euroopas oluliselt vähenenud ja seega ei saa ka meie klientide kauplemisaktiivsusest väga üldistades rääkida. Huvi on aastate jooksul pigem küll kasvanud ja instrumentide valik turul tervikuna samuti. Eks sellised alusvara liikumised toovad seotud väärtpaberite kitsaskohad või ohud välja, keskmine investor ei pruugi eristada ETFi ETNist ja ilmselt ei ole ka tingimustesse väga süvenenud. Turul noteeritud fondide, struktureeritud võlaväärtpaberite nagu ETNide või ka ETCde ja paljude teiste sarnaste väärtpaberite arv ja kauplemismahud on väga kiiresti kasvanud ning populaarsust kogunud. Ilmselt on siin investoritel veel palju õppida kõikide riskide mõistmiseks ning osalt on Euroopa regulaator seetõttu ka põhiteabedokumendi esitamise kohustuse ellu viinud, aga ka sellest ei pruugi piisata. Tegelikult peab investor sisse vaatama muuhulgas nii sellesse mis tüüpi väärtpaberiga on tegemist, kui ka kuidas lubatud tootlus saavutatakse, mis kulu ja milliste riskidega."

     

    Andres Suimets
     Swedbank Marketsi finantsturgude valdkonnajuht
    Tegu pole fondi, vaid võlakirjaga
    XIV ei ole tavapärane fondistruktuuri kasutav börsil kaubeldav fond. Tegu on hoopis niinimetatud Exchange Traded Note’i ehk ETNiga. ETN on sisuliselt võlakiri. XIV on suurpanga Credit Suisse AG välja antav ja pöördvõrdeliselt volatiilsusindeksiga VIX seotud struktureeritud võlakiri.
    Sellise struktureeritud võlakirja puhul on tavaks, et võlakirja dokumentatsioonis on ette nähtud ennetähtaegselt võlakirja tagasikutsumise tingimused. XIV puhul oli üks tingimus 80%-le ulatuv hinnalangus võrreldes eelmise kauplemispäeva sulgemishinnaga. Esmaspäeval, 5. veebruaril, sai see kriteerium täidetud. See viis Credit Suisse'i võlakirja tagasikutsumise protsessi algatamiseni.
    Panga pressiteate kohaselt lõpeb kauplemine XIV kauplemissümbolit kandva väärtpaberiga 20. veebruaril. Investorid ja kauplejad saavad nüüd valida, kas müüa oma XIV positsioon börsi vahendusel või oodata, kuni Credit Suisse maksab ise iga võlakirja eest tema puhasväärtuse ulatuses raha investorile tagasi. See väärtus on praegu veel teadmata ja fikseeritakse alles 15. veebruaril. Võlakirja puhasväärtus sõltub 15. veebruari VIX-indeksi futuuride hinnatasemest.
    Valus õppetund
    XIV kauplemissümbolit kandva struktureeritud võlakirjaga toimunu annab paljudele kindlasti vajaliku, kuid ka üpris valusa õppetunni – ETF ehk börsil kaubeldav fond ja ETN ehk börsil kaubeldav struktureeritud võlakiri ei ole üks ja sama. ETN on siiski ikka ja alati kellegi võlakohustus, mille puhul kehtib väärtpaberi haldamisel hoopis teistsugune reeglistik kui ETFi ehk fondi puhul.
    Teiseks, kuigi võib suhteliselt suure tõenäosusega hinnata, et varem või hiljem pöördub volatiilsusindeks VIX taas madalamale ja XIV väärtpaberi hind peaks seeläbi tõusma, siis kauplejatel ja investoritel lihtsalt puudub võimalus oma algset investeeringut hoida ning kannatlikkust kasutades kahjumit vähendada või isegi taas nulli jõuda. Seda lihtsalt põhjusel, et XIV kutsutakse enne tähtaega tagasi.
    Kolmas õppetund puudutab tootluspotentsiaali asümmeetrilisust. Saame tagantjäreletarkusena öelda, et hinna langusele (antud juhul VIX-indeksi) panustavad finantstooted on järskude hinnaliikumiste puhul väga ohtlikud. Teisisõnu langusele panustamine ehk short’imine kipub mõnikord õige kiiresti väga kahjumlikult lõppema. Kui XIV ETNiga oma raha kahekordistamiseks pidime seda hoidma pisut enam kui ühe aasta, siis ligi 95% investeeringu väärtusest kadus vaid 2–3 kauplemispäevaga.

     Antud instrumendid ei ole pikaajaliseks hoidmiseks

    "Volatiilsusega seotud instrumendid on olnud alati paljude turuosaliste lemmik spekuleerimisvahendid ja esmaspäeval, kui VIX tegi ajalooliselt  oma suurima päevasisese hüppe, said paljud omal nahal tunda, kui ohtlikud need siiski  on. Eriti valusalt said pihta kliendid, kes olid pikemat aega panustanud volatiilsuse vastu ehk kõiki VIX-i tõusule ehitatud instrumente lühikeseks müües (nt TVIX, UVXY) See strateegia töötas väga pikka aega ja tänu sellele minetasid paljud igasuguse ohutunde, mis nüüd paraku ka karistatud sai. Sama suur kaotus ja ka ehmatus tabas aga ilmselt  neid turuosalisi, kes volatiilsuse langusele panustades, olid hoidma jäänud  XIV ja SVXY-i, sest need kaotasid oma väärtusest sisuliselt ühe päevaga 85%.  Siinkohal tahaks ikkagi veel korra kõigile meelde tuletada, et nimetatud instrumendid ei ole mõeldud pikaajaliseks hoidmiseks, nendega kauplemisel tuleb olla äärmiselt ettevaatlik ning mingil juhul ei tohi neid osta võimenduslaenu kasutades, kasvõi juba seetõttu, et need on oma olemuselt juba võimendusega. Eelpool mainitud instrumentide puhul tuleb eelnevalt kindlasti endale selgeks teha, mismoodi on need üles ehitatud ning kuidas nad töötavad, sest oma sisult erinevad need totaalselt aktsiatest. Samas on need head vahendid turu järsu kukkumise või erakordsete sündmuste ajal oma portfelli kaitsta, kuid enne positsiooni võtmist peab riskihaldus kindlalt paigas olema."

  • Hetkel kuum
Seotud lood

5% Klubi, 99% tõenäosusega
Martin Villig võitis Eduka Eesti konkursi oma ettepaneku sisu, mitte isiku tõttu. Tõsi, selle juures on üks konks, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Martin Villig võitis Eduka Eesti konkursi oma ettepaneku sisu, mitte isiku tõttu. Tõsi, selle juures on üks konks, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Kevadine hinnasula aktsiaturul paiskas ostukohad lagedale
Kasumijahil investorid ja kauplejad otsivad turul õiget aega investeerimistehingute tegemiseks. Õnnestunud tehinguks on vaja aga õigele ajale pihta saada kaks korda – esimest korda siis, kui ost sooritatakse, ja teist korda siis, kui hoolikalt valitud positsioon maha müüakse.
Kasumijahil investorid ja kauplejad otsivad turul õiget aega investeerimistehingute tegemiseks. Õnnestunud tehinguks on vaja aga õigele ajale pihta saada kaks korda – esimest korda siis, kui ost sooritatakse, ja teist korda siis, kui hoolikalt valitud positsioon maha müüakse.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Luksusturismi ettevõtjad õpetavad, kuidas meelitada rikkad metsa raha kulutama
Saates “Turismitund” võeti luubi alla, kuidas rikkad inimesed majanduslanguse ajal enda hellitamisega toime tulevad.
Saates “Turismitund” võeti luubi alla, kuidas rikkad inimesed majanduslanguse ajal enda hellitamisega toime tulevad.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Sääsepeletajate müüja: müüme toodet, millesse ise usume
Homeyard OÜ, mis on tuntud kodu- ja aiatoodete poolest, eristub läbimõeldud tooteportfelliga, keskendudes peamiselt sääsepeletajatele. Ettevõtte juht ja omanik Alari Ilves ütles saates “Kiired ja vihased”, et tema ei usu ütlusesse, et hea müügimees müüb kõik tooted maha.
Homeyard OÜ, mis on tuntud kodu- ja aiatoodete poolest, eristub läbimõeldud tooteportfelliga, keskendudes peamiselt sääsepeletajatele. Ettevõtte juht ja omanik Alari Ilves ütles saates “Kiired ja vihased”, et tema ei usu ütlusesse, et hea müügimees müüb kõik tooted maha.
Pauligi kontserni tippu jõudnud Mariell Toiger: tuleb lihtsalt pihta hakata
“Julgus peale hakata on ikkagi pool võitu ja läbi selle on võimalik jõuda ka kaugemale,” ütleb Soome Pauligi kontserni juhatusse jõudnud Mariell Toiger.
“Julgus peale hakata on ikkagi pool võitu ja läbi selle on võimalik jõuda ka kaugemale,” ütleb Soome Pauligi kontserni juhatusse jõudnud Mariell Toiger.
Äripäeva arvamusliider: kui tahame Euroopa toetust Ukrainale, peame andma midagi vastu
Kas eestlastest on saanud eurooplased? Lisaks: kui sügavaks osutub EKRE kriis ning kuidas teha päriselt rohepööret.
Kas eestlastest on saanud eurooplased? Lisaks: kui sügavaks osutub EKRE kriis ning kuidas teha päriselt rohepööret.
Asjatundja: autoturg seisab kaubandussõja lävel Tesla müük kidub, Musk hämab
Eesti autoostja on segaduses, Euroopa muretseb Hiina autode pealetungi pärast, Tesla kogeb kehva müüki, kirjutab KPMG juhtimiskonsultatsioonide valdkonna juht Tarmo Toiger Äripäeva Infopanga mootorsõidukite müügi konkurentsiraportile antud kommentaaris.
Eesti autoostja on segaduses, Euroopa muretseb Hiina autode pealetungi pärast, Tesla kogeb kehva müüki, kirjutab KPMG juhtimiskonsultatsioonide valdkonna juht Tarmo Toiger Äripäeva Infopanga mootorsõidukite müügi konkurentsiraportile antud kommentaaris.
Kaitsevägi värbas varasemast oluliselt rohkem tegevväelasi
2023. aastal asus tegevteenistusse läbi aegade suurim arv inimesi, teatas kaitseressursside amet.
2023. aastal asus tegevteenistusse läbi aegade suurim arv inimesi, teatas kaitseressursside amet.
Riik loob 50 miljoni euroga kaitsetööstuse fondi
Valitsus plaanib luua riikliku fondi, mis investeerib kaitsetööstusse raha otse ja erafondide kaudu. Praeguste ekspordigarantiide arvel suunatakse fondi 50 miljonit eurot.
Valitsus plaanib luua riikliku fondi, mis investeerib kaitsetööstusse raha otse ja erafondide kaudu. Praeguste ekspordigarantiide arvel suunatakse fondi 50 miljonit eurot.