Kavalpead kaotasid 95% rahast paari päevaga

07. veebruar 2018, 14:15
Volatiilsuse langusele panustajad said õppetunni.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180207/BORS/180209735/AR/0/AR-180209735.jpg
Ainult tellijale

Viimased päevad on aktsiaturgude volatiilsuse langusele panustajatele andnud väga valusa õppetunni. Möödunud aasta üks tulemuslikumaid investeerimisideid kukkus kokku vaid 2–3 kauplemispäevaga.

2017. aasta üks parima tootlusega börsil kaubeldav väärtpaber oli VelocityShares Daily Inverse VIX Short-Term ETN. Väärtpaber, mille kauplemissümbol on XIV, näitas möödunud aastal koguni 187%ni ulatuvat tootlust. XIV oli spekulantide ja kauplejate seas üpris populaarne, veel eelmisel nädalal ulatus väärtpaberi varade maht 1,9 miljardi USA dollarini. XIV panustab volatiilsusindeksi VIX langusele. Teisisõnu teenisid XIV investorid positiivset tootlust juhul, kui aktsiaturgude hinnakõikumiste ulatus püsis samal tasemel või langes.

Viimase aasta parima kauplemisidee kollaps

Kõik see muutus reedel, 2. veebruaril, mil USA aktsiaturg koges üle pika aja rohkem kui –2% langust. Sellised suured hinnakõikumised toovad endaga kaasa volatiilsuse tõusu. Teisisõnu tegi VIX-indeks sel päeval läbi ligikaudu 30% tõusu. Volatiilsusindeksi väärtus tõusis 13 piirimailt 17–18 juurde. Järgmised kauplemispäevad ehk selle nädala esmaspäev ja teisipäev tõid aktsiaturgudele veelgi suuremad kõikumised, mille tulemusena ületas VIX-indeks päevasiseselt isegi 50 punkti taseme.

Kui sellised suured muutused turu hinnakõikumiste ulatuses olid kasulikud volatiilsuse tõusule panustajatele, siis möödunud aasta ühe populaarsema kauplemisidee ehk hinnastabiilsuse peale panustajad said ootamatult suure kahjumi. Nimelt langes XIV ETNi turuhind juba reedesel järelturul ligikaudu 85%.

Kui veel veebruari esimesel päeval oli XIV turuhind ligikaudu 129 dollarit, siis viimane teadaolev esmaspäevast pärinev ametlik noteering jäi 7,35 dollari kanti. See tähendab, et kolme kauplemispäevaga kaotasid XIV väärtpaberisse oma raha paigutanud kauplejad ligi 95% oma rahast.

Tegu pole fondi, vaid võlakirjaga

XIV ei ole tavapärane fondistruktuuri kasutav börsil kaubeldav fond. Tegu on hoopis niinimetatud Exchange Traded Note’i ehk ETNiga. ETN on sisuliselt võlakiri. XIV on suurpanga Credit Suisse AG välja antav ja pöördvõrdeliselt volatiilsusindeksiga VIX seotud struktureeritud võlakiri.

Sellise struktureeritud võlakirja puhul on tavaks, et võlakirja dokumentatsioonis on ette nähtud ennetähtaegselt võlakirja tagasikutsumise tingimused. XIV puhul oli üks tingimus 80%-le ulatuv hinnalangus võrreldes eelmise kauplemispäeva sulgemishinnaga. Esmaspäeval, 5. veebruaril, sai see kriteerium täidetud. See viis Credit Suisse'i võlakirja tagasikutsumise protsessi algatamiseni.

Panga pressiteate kohaselt lõpeb kauplemine XIV kauplemissümbolit kandva väärtpaberiga 20. veebruaril. Investorid ja kauplejad saavad nüüd valida, kas müüa oma XIV positsioon börsi vahendusel või oodata, kuni Credit Suisse maksab ise iga võlakirja eest tema puhasväärtuse ulatuses raha investorile tagasi. See väärtus on praegu veel teadmata ja fikseeritakse alles 15. veebruaril. Võlakirja puhasväärtus sõltub 15. veebruari VIX-indeksi futuuride hinnatasemest.

Valus õppetund

XIV kauplemissümbolit kandva struktureeritud võlakirjaga toimunu annab paljudele kindlasti vajaliku, kuid ka üpris valusa õppetunni – ETF ehk börsil kaubeldav fond ja ETN ehk börsil kaubeldav struktureeritud võlakiri ei ole üks ja sama. ETN on siiski ikka ja alati kellegi võlakohustus, mille puhul kehtib väärtpaberi haldamisel hoopis teistsugune reeglistik kui ETFi ehk fondi puhul.

Teiseks, kuigi võib suhteliselt suure tõenäosusega hinnata, et varem või hiljem pöördub volatiilsusindeks VIX taas madalamale ja XIV väärtpaberi hind peaks seeläbi tõusma, siis kauplejatel ja investoritel lihtsalt puudub võimalus oma algset investeeringut hoida ning kannatlikkust kasutades kahjumit vähendada või isegi taas nulli jõuda. Seda lihtsalt põhjusel, et XIV kutsutakse enne tähtaega tagasi.

Kolmas õppetund puudutab tootluspotentsiaali asümmeetrilisust. Saame tagantjäreletarkusena öelda, et hinna langusele (antud juhul VIX-indeksi) panustavad finantstooted on järskude hinnaliikumiste puhul väga ohtlikud. Teisisõnu langusele panustamine ehk short’imine kipub mõnikord õige kiiresti väga kahjumlikult lõppema. Kui XIV ETNiga oma raha kahekordistamiseks pidime seda hoidma pisut enam kui ühe aasta, siis ligi 95% investeeringu väärtusest kadus vaid 2–3 kauplemispäevaga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. February 2018, 13:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing