Lauri Teder • 14. november 2018 kell 19:19

Teksafirma Levi Strauss plaanib IPOt

Levi'si kauplus Miamis  Foto: Scanpix / AFP

145aastane USA rõivafirma Levi Strauss & Co kaalub aktsiate avalikku esmapakkumist, kirjutab CNBC.

Allikate sõnul kavatseb esimeste siniste teksapükste valmistamise poolest tuntud ettevõte korraldada esmapakkumise juba tuleva aasta esimeses kvartalis, soovides kaasata investoritelt 600–800 miljonit dollarit. Kogu firma väärtuseks kujuneks ülemise pakkumismäära puhul 5 miljardit dollarit. Levi Straussi nõustavad suurpangad Goldman Sachs ja JPMorgan.

Tegelikult on Levi Straussi aktsiatega USA börsil varemgi kaubeldud – 1971. aastal tegi firma tollal muljetavaldava, 50 miljoni dollari suuruse IPO, ent järgnenud aastate jooksul ei suutnud teksarõivaste tootja kasum investorite ootustele vastata. 1984. aastal viisid Levi Straussi järglased ettevõtte 1,7 miljardi dollarise võimendatud väljaostu abil börsilt ära. 1996. aastal suurenes perekonna mõjuvõim veelgi, kuna laenude abil osteti tagasi ka töötajate ja väliste investorite aktsiad. Selle tulemusel jäi Levi's pikaks perioodiks miljardite dollarite suuruse võlakoorma alla.

Teksafirma on praegugi osaliselt avalik: selle Jaapani tütarettevõte Levi Strauss K.K. kaupleb 2014. aastast Tokyo börsil, samuti on grupp väljastanud võlakirju nii Ühendriikides kui ka Saksamaal.

Levi Strauss kujundab ja müüb rõivaid kaubamärkide Levi's, Deockers ja Denizen all. Firma otseses käsutuses on 2900 kauplust, ent lisaks müüakse Levi Straussi tooteid ligi 50 000 poes ja enam kui 110 riigis üle maailma.

Hetkel kuum