Mait Kraun • 13. jaanuar 2019 kell 14:49
Pull sümboliseerib aktsiaturgude tõusu.  Foto: EPA

Citi mõõdikud: pulliturg on elus ja terve

Millal aktsiaid osta ja millal müüa? See ülesanne pole kunagi väga lihtne olnud. Aga investorid ei peaks praegu pikaajalise karuturu pärast muretsema, selgub populaarse hoiatussüsteemi andmetest.

Citi on kokku pannud hoiatussüsteemi, kus on kokku 18 näitajat. Vaid 3,5 neist näitavad, et aeg on aktsiaid müüa. Näiteks 2000. aastal olid punases 17,5 mõõdikut ja 2007. aastal 13 mõõdikut, vahendab MarketWatch.

“Praeguseks me enam palju ei karda,” ütles Citi globaalsete aktsiaturgude strateeg Robert Buckland. “See nimekiri annab meile signaali, et languse järel tasub osta. Tõsi, tootlus saab olema väiksem ja volatiilsus suurem, aga see pulliturg ei ole veel läbi.”

Foto: Citibank

Üleval olevas tabelis on välja toodud 18 erinevat indikaatorit. Need, mis on punaseks värvitud, on 2000. ja 2007. aasta tasemega võrreldavad. Need, mis kollasega värvitud, on kriitilise tasemeni “peaaegu” juba jõudnud. Punane värvus tähendab, et terve indikaatori väärtus on 1, kollane värv annab väärtuseks 0,5. Kui lahter on valge, siis on väärtus 0.

Aasta algas hästi

Aktsiaturgude jaoks algas uus aasta viimase 13 aasta kiireima tõusuga. Standard & Poor’s 500 indeks tõusis enam kui 3 protsenti ning Dow Jones lisas 2,6 protsenti. Nasdaq hüppas esimese kaheksa kauplemispäeva jooksul lausa 5 protsenti. Detsembris kukkusid aktsiad aga väga järsult ning investorid pole kindlad, kas praegune tõus jätkub või mitte.

Buckland ütles, et praegu on tähtis jälgida niinimetatud intressikõverat (yield curve) ning erineva riskitasemega võlakirjade tootluse vahet. USA 10aastaste ja 2aastaste võlakirjade tootlus erineb praegu 17 baaspunkti võrra.

Strateeg tunneb muret ka selle pärast, et ettevõtete bilanss on muutunud kehvemaks ning kasumlikkus kõrgemaks.

Sellegi poolest on hinnatasemed nüüd normaalsemal tasemel kui septembris – MSCI AC maailma indeksi tagasivaatav hinna ja kasumi suhe (P/E) on 15, ajalooline mediaan on aga 17. Tsükliliselt kohandatud hinna ja kasumi suhe jõudis 22ni, mis on pikaajalisest mediaanist (23) samuti madalam.

Tõusupotentsiaali on

Turgude meeleolud näitavad samuti, et pigem on turul tõusupotentsiaali küllalt.

“Me kasutame raha sissevoolu globaalsetesse aktsiatesse niiöelda vastandliku indikaatorina (contrarian indicator). Väga suur sissevool viitab tavaliselt sellele, et aktsiaturud on tõusnud jätkusuutmatult kõrge tasemeni. Meid rahustab asjaolu, et viimase kolme aasta raha sissevoolu ei saa eelmistele kriisidele eelnenud olukorraga võrrelda,” ütles strateeg.

Sama kehtib ka ettevõtete investeeringute puhul. Globaalsed investeeringud kasvasid 2018. aastal esialgsete hinnangute kohaselt 8 protsenti. Enne turgude tippu on tavaliselt olnud kasv kahekohaline.

“Ettevaatlikud tegevjuhid saadavad meile signaali, mis tõstab meie kindlustunnet,” ütles Buckland.

Hetkel kuum