investor Toomas • 13. aprill 2016 kell 12:16

Investor Toomas: postkasti potsatas põnev pakkumine

Investor Toomas  Foto: Anti Veermaa

Hiljuti võttis minuga ühendust EfTEN Capitali juht Viljar Arakas ja uuris, kas ma tahaksin osaleda tema fondi aktsiate avalikul pakkumisel.

Kirjutasin ka eelmisel aastal EfTENi emissiooni kohta ja ütlesin siis, et kuigi otsin aktiivselt kontol seisvale vabale rahale töökohta, otsustan emissioonist kõrvale jääda. Eelmine nädal võttis Viljar Arakas minuga uuesti ühendust ning mainis, et tookord jäi mul arvamuse kujundamisel olulist infot puudu ning selle saaksin temaga silmast silma kohtumisel. Läksingi siis tema juurde Tallinnas Lauteri tänaval asuvasse EfTENi kontorisse.

Õnneotsijaid ei taheta

Arakas mainis mulle kohe esimesi slaide näidates, et enda fondi ei taha ta õnneotsijaid, vaid minusuguseid pikaajalisi investoreid, kes soovivad kontol seisvat raha enda kasuks tööle panna. Seetõttu on fondi osakute minimaalne märkimiskogus 1000 aktsiat ühe investori kohta.

Kinnisvaraturg on tema sõnul nagu suur naftatanker, mis keerab end aeglaselt ühest suunast teise, seetõttu oleks keeruline ka kinnisvarafondi teha investoritega, kes tahaksid aktsiaid osta ükshaaval ja need siis lühikese aja pärast kohe maha müüa.

Järgmistel slaididel põhjendati mulle, miks praegune olukord ärikinnisvaraturul pole buum ning mis eeliseid saaks minusugune investor tema fondi investeerides. Näiteks kui ostaksin korteri ja üüriksin selle välja, saaksin üüritootluseks 4–8% ostetud korteri hinna kohta aastas, olenevalt asukohast ja üürihinnast. EfTENi fondi investeerimisel saaksin sama tootluse või isegi parema, millelt on tulumaks juba makstud ning kõik investori mured oleksid fondijuhi mured. See tähendab, et mina ei peaks otsima üürnikke, tegema lepinguid, arveldusi ega muud sellist. „Kuidas tundub?“ küsis Arakas minult.

Aktsiate avalik pakkumine lõpeb 15. aprill 2016 kell 16.00.

Kokku tuleb pakkumisele 1 000 000 EfTEN Real Estate Fund III ASi aktsiat. Minimaalne märkimiskogus on 1000 aktsiat ühe investori kohta, aktsia hind 11,0378 eurot. Rohkem infot siin.

Viljar Arakas astub üles 28. septembril Äripäeva konverentsil Äriplaan.

Otsus ei sündinud kiiresti

„Tundub huvitav,“ vastasin ma talle ja lisasin, et vajan pisut mõtlemisaega. Nagu ma ka eelmise aasta kommentaaris mainisin, on igati positiivne, et väikeinvestoritele on uus võimalus Eestis juurde tekkinud. EfTENi eesotsas on ka inimesed, kellel on kinnisvara alal aastatepikkune kogemus.

Paraku nii nagu juulis, jään ka nüüd emissioonilt kõrvale. Mitte, et mind stabiilne tootlus ei huvitaks, vaid arvan, et olen juba piisavalt palju Eesti suunal investeerinud ning saan tootlust ka LHV võlakirjadest. Enda eelmise aasta kokkuvõtet kirjutades andsin endale lubaduse, et ei investeeri enam ühtegi fondi, vaid konkreetsesse aktsiasse, kuna minu Euroopa fond EXSA ja konglomeraat Berkshire Hathaway olid nõrgima tootlusega aktsiad portfellis. Samas olen ka pisut selline vana kooli mees, kes tahaks oma portfelli ise juhtida.

Hetkel kuum