Investor Toomas: kolm soovitust alustavale kauplejale

Oktoobri algul toimus Äripäevas "Börsihai" võitmise kiirkursus.  Foto: Andres Haabu
investor Toomas • 1. november 2017
Jaga lugu:

Ehkki paberil kauplemine ei asenda eales pärisrahaga turgudel toimetamist, võib alustav investeerimishuviline sellest nii mõndagi õppida.

Olen rõõmus, et kuu aja eest alanud aktsiamängus „Börsihai vs. investor Toomas“ on pea pooled portfellid mulle tuule alla teinud. Osalevaid portfelle on üle 900 ning mina olen ligemale 1,6% suuruse kuutootlusega 431. kohal. Samuti on hulk portfelle edestanud märkimisväärselt turu keskmist tootlust.

Isiklikult olen mängu edetabelit jälgides leidnud mitu põnevat aktsiaideed ning seetõttu USA börsifirmade tulemusi senisest vaat et pingsamaltki jälginud. Samuti teeb rõõmu, et nii mõnegi mängus osaleja jaoks on see esimene kokkupuude aktsiaturgudega.

Aktsiamäng „Börsihai vs. Investor Toomas“

Äripäeva ja LHV korraldatav aktsiamäng võimaldab mängijatel investeerida USA börsidel virtuaalselt.

Mängul osalevaid portfelle: 915.

Auhinnafond on enam kui 10 000 eurot.

Mäng kestab 2. oktoobrist kuni 23. märtsini 2018 (kaasa arvatud).

Allikas: Äripäev

Mäng sunnib õppima

Eesti taustaga legendaarse aktsiakaupleja Alexander Elderi kinnitusel on paberil kauplemise kõige tugevam pooltargument võimalus oma distsipliin ja süsteem proovile panna. Impulsiivne inimene, kes kaupleb puhtalt meelelahutuseks, ei ole tema hinnangul võimeline edukalt paberil kauplema, sest selleks on vaja päriselt tööd teha.

Oluline on võime süsteemselt teha ära korralik kodutöö, pidevalt turgu jälgida ning oma tegevust vastavalt omandatud õppetundidele korrigeerida. Mina kui pikaajaline investor võin lubada endale märksa suuremat laiskust kui päevakauplejad või Elderi taolised swing-kauplejad, kes hoiavad positsioone lühiajaliselt.

Ometi on mul kõigile mängus osalejatele, kui ka neile, kes ilma mängust osa võtmata sooviks paberil oma kauplemis- või investeerimisideid katsetada, kolm nõuannet.

Esimene soovitus on lugeda aktsiate ja investeerimise kohta nii palju kui vähegi võimalik ning katsuda juhtida portfelli täpselt samuti nagu teeksite seda pärisrahaga. Jah, oluline mööndus on piiratud ajaperiood, mis tähendab, et pikaajalised ideed ei pruugi end välja mängida. Sellega tuleb lihtsalt arvestada.

Teisalt pole midagi paremat, kui aktsiamängust kasvaks välja pikaajaline huvi investeerimise ning finantsturgudel toimuva vastu.

Soovitan võtta mängust viimast

Teine soovitus on korraliku investeerimisportfelli kokkupaneku asemel katsetada tõsiselt kauplemist. Mängu reeglid seavad lühiajaliste ideede briljantseks realiseerimiseks küll nii mõnegi piirangu, kuid esiviiekümnes on sellele vaatamata ka neid, kes on suutnud portfelli päev-päevalt järjepidevalt kasvatada, vältides sealjuures suuri kaotusi. Võibolla leiate, et aktiivne kauplemine pole teie jaoks. Õppetund seegi.

Kolmas, ja pool naljaga öeldud soovitus on kaubelda oma portfell pilbasteks. Katsuda võtta hulle riske ja nõnda suurendada oluliselt oma võidu, aga ka kaotuse tõenäosust. Selle lähenemisega võite omandada kaks väärt õppetundi, mida päris rahagagi meeles pidada.

Esiteks: hullude riskide võtmine laastab varem või hiljem portfelli. Teiseks: ka suuri riske peab oskama võtta kaalutletult ning isegi siis viib see suure tõenäosusega varem või hiljem laostumiseni. Seda strateegiat katsetaksin pigem mänguperioodi lõpusirgel. Parem saada vitsad kätte mängurahaga, et hiljem pärisrahaga sellist mõtetki ei tekiks.

Olen kindel, et mäng kannab kandikul ette veel hulga võimalusi esinelikus troonivale Mikk Talpsepale ja Lauri Meidlale tuul alla teha. Ma ei oleks sugugi üllatunud, kui näeme järgmise viie kuu jooksul nii mängu esi- kui lõpurivis suuri muutusi.

Jaga lugu:
Hetkel kuum