investor Toomas • 23. jaanuar 2018 kell 3:00

Hunt tuleb!

Investor Toomas  Foto: Anti Veermaa

Laupäeval olin muidugi kohal Investor Toomase investeerimiskonverentsil. Ja mis ma kuulen – hunt tuleb! Pean silmas inflatsiooni, mida turgudel pole pikka aega põhjust olnud karta. Pigem on muretsetud liiga madalate hindade pärast.

Nüüd hoiatasid analüütikud, et inflatsioon võib tagasi tulla arvatust kiiremini ja turud ei pruugi selleks valmis olla. Nagu vanas loos, kus kuri tuli lõpuks karja ja kedagi polnud kaikaga vastas. Inflatsiooni arvasid analüütikud selle aasta tõsisemate riskide hulka, kui see peaks turgudel järsud liikumised lahti päästma.

Aimu sellest, kui kiiresti keskpankade ülilõtv rahapoliitika muutuda võiks, võib anda alanud nädal, mil maailma kaks suurt keskpanka peavad selle aasta esimesi intressipoliitika arutelusid. Nädala esimeses pooles Jaapani keskpank ja teises pooles Euroopa Keskpank. USA keskpank on suurtest keskpankadest juba rahatrüki lõpetanud ja jõudnud viis korda intressimäärasid tõsta. Sealt võib üllatus tulla sel moel, et intressimäärade tõuse võib tänavu tulla arvatust rohkem. Lisaks vahetub veebruari alguses USA Föderaalreservi juht, mis tõstatab küsimärke uue juhi poliitika kohta.

Jaapanis ja Euroopas tõmmatakse esialgu alles rahatrükki koomale. Euroopa Keskpank vähendas aasta alguses igakuiseid tugioste euroala võlakirjaturul poole võrra, 30 miljardile eurole, ning ka Jaapani keskpank on pikaajaliste võlakirjade tugioste vähendanud, ehkki inflatsiooninäitajad pole sihiks seatud 2% tasemele jõudnud. Euroalal oli inflatsioon värskeimail andmeil detsembris 1,4%.

Järsk või sujuv pidur

Surve poliitika muutmiseks tuleb majanduse kasvuhoost ja tööturult. USA kohta ütles New Yorgi Föderaalreservi juht Bill Dudley äsja ajalehele Financial Times, et keskpank ei või reageerimisega hiljaks jääda. Siis tuleks pidurdada juba järsumalt. Euroopa Keskpank on erinevate väljaütlemistega justkui meeleolusid testinud. Eesti Panga president Ardo Hansson ütles hiljuti Saksa seitungile, et kui majanduskasv ja inflatsioon arenevad nagu praegu, võiks keskpank septembris tugiostud päevapealt lõpetada. Keskpanga asepresident Vitor Constancio rahustas aga Itaalia ajalehes, et keskpanga rahapoliitika jääb veel pikalt majandust toetama.

Saksa keskpanga juht Jens Weidmann omakorda andis mõista, et esimest intressimäärade tõusu võiks euroalal oodata tuleva aasta keskel. Kui nüüd Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi neljapäeval ise olukorda kommenteerib, puuritakse iga ta sõna. Muutust oodatakse siiski pigem alles märtsis, kui on valmis ka keskpanga uued majandusanalüüsid.

Milles siis see kardetud risk seisneb? Turud on keskpankade odava rahaga ära harjunud ja see erakorraline olukord on kestnud tavatult pikalt. Keegi tegelikult ei tea, kuidas ja millega see lõpeb, ja korrektsiooni on ammu kardetud. Reaktsioonid võivad olla äkilised ehk karta on jälle eelkõige hirmu ennast.

Hetkel kuum