Äripäev • 9 juuni 2017

Riigimehelikkuse viigileht jääb väikseks

Foto: Anti Veermaa

Ainult pime ei näe, et Kalle Pallingu tegevus energiaäris on topeltmängu õpikunäide ja riigimehelikkuse mõiste rikkumine, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Tänane Äripäev kirjeldas, kuidas Eesti Energia reformierakondlasest nõukogu liige Kalle Palling tegutses paar aastat tagasi samal ajal konkurendi VKG huvides.

Juhtus järgmine: rahvusvaheline ehituskontsern otsis Eestist täitematerjali Taani ja Saksamaa vahel oleva tunneli täiteks. Igal aastal miljonites tonnides kogunev aheraeine on probleem nii Eesti Energiale kui ka VKG-le. Ja nüüd on just Eesti Energia nõukogu liige Kalle Palling see, kes konkurendile selle müügi võimalust koos erakonnakaaslase Jaanus Rahumägiga tutvustab.

 

Kui see pole huvide konflikt, siis mis veel on! Ilusa analoogi tõi Äripäeva veebi lugeja: kas keegi kujutaks ette, et näiteks Kaubamaja grupi nõukogu liige läheb ja ­aitab mingit Maxima pakendijäädet maha müüa? Maxima ei oskaks sellisest õnnest unistadagi ja sama absurdne tundub see kõigile teistele, aga siin toimub see riigifirma toonase nõukogu liikmega otse elus.

Kalle Palling nimetab seda Eesti ettevõtetele eksporditurgudel ukse avamiseks, mis on Eesti riigile väga vajalik ja mida ta lubab teha ka edaspidi. Nii et kui keegi teda kunagi palkama peaks, siis teadku. Samasuguse mõtte, kuigi teistsuguste sõnadega kommenteerib teemat ka Reformierakonna esimees Hanno Pevkur.

Ka VKG suuromaniku Priit Piilmanni sõnul ajas Palling Eesti asja, aidates leida ostjat probleemsele aherainele. Probleemne ongi see eeskätt kaevandajatele, kuna taaskasutamata aheraine eest tuleb maksta arvestatavat saastetasu. Miks kolm korda suurema aheraine mahuga Eesti Energia nõukogu liige tehinguvõimalust konkurendile VKG-le tutvustab, sellele keegi vastata ei taha.

Riigimehelikkus pole lörtsida

Kas põhjuseks saab olla Pallingu riigimehelikkus? Et ta omakasupüüdmatult tutvustabki projekti paljudele ja püüab leida parima lahenduse? Ja korrakski ei tule meelde, et Eesti Energia nõukogu liikmena on tal kohustus seista selle ettevõtte ärihuvide eest? Riigimehelik oleks olnud täita endale võetud ülesannet riigifirmas. Pallingu teguviisi nimetamine riigimehelikuks on selle väärika sõna lörtsimine.

Pallingu rinnaesine päris puhas pole, tema nimi käib läbi Reformierakonna nn kilekotiskandaalist, erakonna varjatud rahastamise asjast. Prokuratuur kahtlustas Pallingut koguni pistise võtmises, kuid kahtlused ei leidnud kinnitust, asi jäi n-ö sõna sõna vastu olukorraks.

Vihjeid, et Palling on sidemetes VKGga, on olnud ka varem, nüüd leiavad need ka kinnitust. Lisaks ütleb Palling ise kirjas Piil­mannile, et seoses kiire ajaga võtab tema asemel projekti üle Rahumägi. Seega projekt oli olemas.

Asjaolu, et tehingut ei toimunud, ei nõrgenda sugugi sellise käitumise hukkamõistu. Jah tõesti, tehing pole toimunud ja rahvusvahelise firma raha pole kumbki ettevõte saanud, Eesti Energia ootusi on sellegipoolest räigelt petetud. 13–14miljonilise tehingu vahendamise tasu võib jääda 10 protsendi piiridesse, selle raha plaanitud jagunemise üle võib ainult spekuleerida.

Eesti Energia nõukogu juhtinud Erkki Raasukese sõnul polnud neil Pallingu konkurendi juures käimisest aimugi. Kuigi ta sellele kohe hinnangut anda ei soovinud, siis vaevalt võiks tegu olla kiitusega.

Eesti Energia nõukogus on kõrvalehüppeid ette tulnud varemgi. Meenutame Urmas Sõõrumaa tegutsemist kümne aasta tagant. Tal olid Eesti Energia nõukogu juhina huvid energiaäris, ja hetkeks, mil ta huvide konflikti põhjuseks tuues lahkus, oli see tegelikult kestnud juba mõnda aega.

Hetkel kuum