Praktikandid annavad ettevõtjatele nõu: rohkem selgust!

07. november 2016, 16:15
Eesti Merekooli õpilane Kevin Põlluvee käis praktikal Viking Line'is.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161107/USEFUL/161109815/AR/0/merekool-Kevin-Põlluvee.jpg
Ainult tellijale

Praktikandid peavad oluliseks, et juhid töös kõike põhjalikult selgitaks, kuna algajal võivad ka pealtnäha lihtsad asjad palju küsimusi tekitada.

Liivika Tensok Hiiumaa Ametikoolist rääkis noorem-maastikuehitaja praktikast haljasalade hoolduse ja rajamisega tegelevas ettevõttes Ardens OÜ. Tensok märkis, et suurte haljastuste rajamine on tundunud talle alati keeruline protsess – töid teevad tihtipeale eri ettevõtted ning ühe töödest ja tähtaegadest sõltuvad järgmise etapi ehitajad. "Pealegi on korraga ühes piirkonnas väga palju seadmeid ja inimesi, kes peavad omavahel toime tulema ja üksteisega arvestama," nentis ta.

Tensokil oli praktika ajal soov peale erialaste oskuste arendamise vaadelda ka sellist suurt protsessi ja tööde jaotust seestpoolt. "Ardens OÜ-l oli minu praktika ajal käsil Tallinna Tondiloo pargi haljastuse rajamine, mis minu eesmärki hästi toetas," kinnitas ta. "Hoolimata kogemuste puudumisest kaasati mind võrdselt kaastöötajatega kõikidesse tegevustesse, mida pean praktikandina väga positiivseks ja oluliseks."

Tema juhendaja oli ettevõtte juht Kati Veski, kes on valdkonnas töötanud üle 15 aasta, nii ettevõtjana kui ka maastikuehituse kutseõpetajana Luua Metsanduskoolis. "Juhendaja pikaaegne kogemus ja õpetaja taust oli minu praktikale kindlasti väga kasuks," kinnitas ta. "Juhendaja jagas jooksvalt infot projekti ja taimede kohta, rääkis juurde nippe ja õpetas tööde tegemiseks efektiivsemaid tehnikaid." Tema sõnul olid abivalmid ja toetavad ka kaastöötajad. Ardensis käib praktikante sageli ja Tensoki meeles on töötajad harjunud oma teadmiste jagamisega ning suhtumine on hea.

Rääkides sellest, mida ettevõtte juhtidele soovitada, ütles Tensok, et valdkonna spetsialist ei pruugi tihtipeale mõista, et ka lihtsamad tegevused võivad ebakindlale praktikandile keerulised tunduda. "Mis, kuidas, kui palju, millises järjekorras – küsimusi tekib igal töösammul," märkis ta. "Soovitan juhendajatel rohkem selgitusi jagada – praktiliste tegevuste rakendamisel salvestuvad teadmised oluliselt paremini kui koolipingis."

Meeskonnatöö sujus suurepäraselt 

Tallinna Ehituskooli ehitusviimistluse õpilane Aimika Veeroos ootas Dekol Nordi praktikale minnes, et tööandja oleks mõistlik, oleks võimalus tööd teha sisetingimustes ja palju erialast tööd, ka meeskonnatöö oli tema jaoks väga oluline. "Minul oli tõesti väga meeldiv ja mõistev tööandja, kuid praktikat pidin tegema välitingimustes, mis oli jälle uus ja tore kogemus," kinnitas ta. "Töölised olid meeletult toredad ja meie meeskonnatöö sujus suurepäraselt." Veeroosi sõnul jäi talle mulje sellest ettevõttest ja praktikast väga hea ja järgmisel praktikal läheks ta sinna kindlasti tagasi.

Tööandjad võiksid Veeroosi arvates rohkem arvestada juhustega, et kui on vaja varem ära minna või kui ei saa üldse kohale minna. "Samuti võiks kõik tööandjad hoolitseda selle eest, et praktikantidel ja ka töötajatel oleksid kõik isikukaitsevahendid, tööriistad ja ilmastiku järgi riided olemas ning tööandja võiks jälgida tööliste tööohutust," ütles ta. "Mis veel väga tähtis: ärge kunagi sõimake või karjuge oma tööliste peale, kasutage paremaid nippe ja kõneviisi, kuidas ka töölised sinust paremini aru saaksid ja sind kuulaksid." Veeroos lisas, et ettevõttes, kus tema käis, olid kõik see olemas ja oleks tore, kui kõik tööandjad sellised oleksid.

Valiku võiks teha testi alusel 

Eesti Merekoolis vahitüürimehe erialal õppiv Kevin Põlluvee oli suvel Viking Line’is madrus-praktikant. "Ootasin head laevameeskonda, kellega saaks sujuvalt koos töötada," ütles ta. "Ootasin ülesandeid, millega saaks end uut moodi proovile panna, samuti ootasin paindlikku töögraafikut." Põlluvee nentis, et enim lootis ta saada kogemust, mis tuleks talle kasuks pikemas perspektiivis.

"Sain Viking Line’ist erialase kogemuse, mida koolis kunagi ei saa – teoorias oleme kõik meistrid," kinnitas ta. "Olin seal aga iga päev elulistes olukordades ja sain hästi hakkama." Alguses oli tema sõnul pisut keeruline, sest laev oli suur ja harjumiseks läks aega. "Laevameeskonnaga oli mul hea läbisaamine ning tööülesanded olid arusaadavad," kinnitas Põlluvee. Ta märkis, et tema meelest väärib laevameeskond seda nimetust ainult siis, kui kõik töötavad sama eesmärgi nimel. "Seda oli seal tõesti näha," tõdes ta ja lisas, et töögraafik meeldis talle samuti.

Põlluvee sõnul peab sellele, et praktikast kasu oleks, praktikant kindlasti ise kaasa aitama. "Peab tundma huvi, uurima, küsima, näitama oma soovi õppida ja areneda," loetles ta. Praktikal olles tekkis tal vahel tunne, et on nii-öelda tasuta tööjõud. "Sain küll töökogemusi, kuid suures osas kajastus raamatutarkus," leidis ta. "Arvan, et kui oleksin ise veidi rohkem küsinud ja uurinud, oleksin saanud erialale kasulikke teadmisi rohkem."

Põlluvee rääkis, et üheks halvaks küljeks praktikal oli kohustus kanda teiste vanu riideid. "Sellele oli mul juba ebameeldiv mõelda," märkis ta. "Praktikantidele ei maksta eriti töö eest palka, siis võiks olla vähemalt riietus individuaalne." Vahel häirisid teda ka teised praktikandid, kes ilmselgelt polnud piisavalt kvalifitseeritud laeval töötamise jaoks. Põlluvee sõnul võiks firma valida sobivad praktikandid testi alusel. "See tuleks kasuks nii kompaniile kui ka laevameeskonnale," oli ta veendunud.

"Üldiselt aga möödus praktika ootuste kohaselt ja sain enda küsimustele vastused," kinnitas Põlluvee. "Sain järjekordselt kinnitust, et mulle meeldib ala, mida õpin."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. November 2016, 16:20

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing