Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Pidu hakkab läbi saama

27. juuli 2018, 17:12
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180727/TRADER/180729734/AR/0/AR-180729734.jpg

Mulle tundub üha rohkem, et õhumüüjate pidu hakkab börsil läbi saama. Mõni veel viskleb natuke – seepärast läksin näiteks eile ka Facebooki aktsias pikaks –, aga suurem pillerkaar on lõppenud.

Õhumüüjad on väljend, millega tähistan neid ettevõtteid, mis otseselt midagi ei tooda ega kaevanda. Need on ettevõtted, mis müüvad õhku: näiteks reklaampinda, ilusate piltide ja filmide vaatamist või teiste inimestega suhtlemist. Ühtlasi koosneb nende turuväärtus samuti suuremalt jaolt õhust ehk mainest ja tulevasest müügipotentsiaalist.

See liigitus on mõneti meelevaldne ja raskesti selgitatav, aga ehk annab mõni näide aimu. Näiteks arvestan ma õhumüüjate hulka otsimootori Google'i emafirma Alphabeti, Facebooki ja Twitteri sotsiaalvõrgustiku, voogedastaja Netflixi, internetikaupmehed Amazoni ja Alibaba ning paljud teised. Samuti kipun ma õhumüüjaks pidama Apple'it, mis pole tootmis-, vaid pigem marketingiettevõte.

Prognoosid jäävad täitmata

Pea kõigi õhumüüjate aktsia hind on praegu ajaloo kõrgeimal tasemel. Ja praegusel tulemuste hooajal paistab silma veel üks tunnusjoon: nende tulemuste suhtes on ootused väga kõrgele aetud ning nad ei suuda neid enam täita.

Alles äsja panustasin sellele, et Netflix ei suuda näidata selliseid kasvunumbreid, nagu analüütikud ettevõttelt ootavad. Nii läkski ja selle panusega teenisin täitsa kopsaka tulu. Kusjuures mul õnnestus tulu veel suurendada, ostes järgmisel päeval aktsia põrget.

Üleeile õhtul nägime, kuidas Facebook tulemustega lati alt läbi jooksis. Sellele ma ei panustanud, küll aga läksin eile taas põrget püüdma. Eile liikus aktsia pigem külgsuunas, kuid täna näib eelturu põhjal, et mõne protsendi jagu võib mul õnnestuda oma panusega teenida.

Täna siis tulid Amazoni tulemused, mis olid küll ses mõttes head, et ettevõtte kasum kasvas. Kuid müügi kasvuprognoosi taas ületada ei õnnestunud. Täna näeme, mida teeb Twitter. Minu ennustus on, et küllap ei täitu ka säutsla kasvuprognoos.

Mullist tuleb õhk kergesti välja

Kindlasti on üks ühine tunnusjoon siin see, et analüütikud on oma prognoosi kasvava aktsia hinna valguses kogu aeg üles upitanud. Ja vastupidi, aktsia hind on kasvanud, sest prognoosid on aina lillelisemad. Ühel hetkel pidi selline mullipuhumine andma tagasilöögi.

Teine asi on, et kui tagasilöök tuleb, tuleb see järsk. Netflixi –17% ja Facebooki –20% ei ole kindlasti päris igapäevane reageering natuke nihu läinud ennustustele. See tegelikult näitab, kui palju õhku on aktsiates juba sees ja kui kergesti see õhk sealt välja tuleb.

Kas siit saab ka üldisemaid järeldusi teha? Näiteks sellise, et pulliturg on lõpule jõudnud ja karuturg on ees? Mõni kindlasti juba nii arvabki. Mina igatahes jälgin veel märke ega kiirusta üldiste järeldustega.

Küll aga otsustasin, et sellel majandustulemuste hooajal ma ühegi õhumüüja aktsias pikaks ei lähe. Võin mõnda aktsiat enne tulemusi müüa. Võin ka pärast tulemuste teatavaks tegemise järgset kukkumist põrget püüda. Aga otse tulemustesse pikaks minna ei julge.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. July 2018, 17:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing