Müüsin vana aasta lõpus maha III pensionisamba osakud. Tõsiselt häiriv oli kahe aastane osakute hoidmispiirang, mis muudab täiesti võimatuks turuarengutele reageerimise.
Omaette teema on see, et ost sai ajastatud vägagi turu põhja lähedal ning valitud III samba fond, mis võib kuni 100% varadest investeerida aktsiatesse. Eeldasin, et fond reageerib kiiremini ja väljub valitsuse võlakirjadest, mis kriisi ajal fondi aitasid või vahetab need kiiremini aktsiate vastu. Paraku läks tükk aega, enne kui hakati fondis aktsiate osakaalu suurendama.
Sellest tingituna õnnestus mul valida fond, mis oli kõige kehvema tootlusega ja positiivse tootluse vahe kolme paremaga oli väga märkimisväärne.
Soovitan inimestel õppida investeerima ja osta ise aktsiaid. Tulumaksutagastus võib olla ahvatlev, kuid jagage see 21% näiteks 20 aasta peale, et saada aimu, palju see tootluselisa võiks teha.
Arvestades aktsiaturu pikaajaliseks tootluseks 10-12 protsenti, ei ole mõtet tulumaksutagastust jahtida, vaid püüda ise aktsiad või siis head fondijuhti valida. Investeerimiskonto süsteemi rakendudes tekib küll küsimus, milleks meile üldse III samba fondid, kuna tulumaksukohustust on võimalik investeerimiskontol edasi lükata. See on olnud üks argumente läbi fondide investeerimise kasuks.
Seotud lood
Kuld on eraisiku jaoks üks lihtsamaid ja kergemini arusaadavamaid viise investeerimiseks. Füüsilise kulla ostmine ja müümine ei nõua erilisi eelteadmisi ning investeerimisalast kogemust. Piisab teatud põhitõdede mõistmisest ning nende järgimisest.
Enimloetud
5
Neli aktsiat, mille ostmist tasub kaaluda
Hetkel kuum
Neli aktsiat, mille ostmist tasub kaaluda
Tagasi Äripäeva esilehele