Häbitu vale või valimiskampaania?

1185-aripaev 17. veebruar 2011, 10:59

Kõigile on tuttav telereklaam, milles Urmas Reinsalu tõsise näoga räägib kodukulude kontrolli alla võtmisest, mis väljendub maamaksu kaotamisega. Kes teemat valdavad, saavad ka aru järjekordsest valimiste-eelsest populistlikust pooltõest, sest tegelikult on ju maamaks kohalikku eelarvesse laekuv maks ja selle nullimine tähendaks järjekordset allavöödlööki omavalitsuste tulubaasi pihta, kirjutab tänases Äripäevas endine Rae vallavanem, Keskerkonna kandidaat riigikokku Raivo Uukkivi.

Praeguses omavalitsuste rahastamise mudelis on võimalik maamaks kaotada vaid selle asendamisel mingi muu maksuga. Näiteks kinnisvaramaksuga. Eks see reklaamklipp, nagu paljud teisedki, on valimisteaegne retoorika, kus nimetataksegi kogu tõest vaid seda osa, mis valijale meeldida võiks ja mis seeläbi võib tuua ka hääli.

Palju hullem on, kui omavalitsuse juht valetab nii oma kodanikele kui ka üldsusele otse ja piinlikkust tundmata ja valele toetudes laseb end isegi autasustada. Niisugune olukord tekkis Eesti Koduomanike Kongressil ja kahe näoga Jaanuseks osutus Rae vallavolikogu esimees Agu Laius (IRL).

Juhtumi keskmes on Rae valla 2011. aasta maamaksu teema. Mõni päev tagasi juhtus nii, et ühes vestlusringis öeldi mulle, et Rae vald on ikka vahva vald, et näe teil pole enam maamaksu ega midagi. Küsisin, et kust selline info pärit, ja vastuseks sain, et 30. jaanuaril Estonia kontserdisaalis toimunud esimesel Eesti Koduomanike Kongressil kuulutati välja kolm  koduomanike sõpra . Nendeks osutusid kolm omavalitsust, kes on vabastanud kodud maamaksust. Nende hulgas olla olnud ka Rae vald ja auhinna võtnud vastu volikogu esimees. Kui ma püüdsin selgitada, et see ei saa olla tõsi, sest Rae vallavolikogu tõstis 2011. aastal esmakordselt maamaksu maksimumini, siis minu vestluskaaslased ei uskunud mind. Esialgu. Nii suur kaal on julgel ja avalikul valel ja kui veel Rae valla kõrge ametimees käib häbenematult auhinda vastu võtmas, siis ongi maine kujundatud. Kedagi ei huvita tegelik olukord, kõik usuvad seda, mida näevad-kuulevad.

Kuidas on tegelikult Rae vallas maamaksuga?
Rae vallas on aastaid olnud maamaksu määraks 1% maamaksustamise hinnast. Seadusega on lubatud 2,5% elamumaa ja äri/tootmismaa sihtotstarbega maadel ning 2% maatulundusmaa sihtotstarbega maadele.

2011. aastaks kehtestas Rae vallavolikogu maksimaalsel tasemel maamaksu . Tõsi, sama otsusega anti võimalus vabastust taotleda elamumaast 500 m² ulatuses (see täiendus tuli sisse eelnõu menetlemise ajal ja inetrnetifoorumi www.raekodanik.ee arutelude survel). Rae vallas ei ole reeglina 500 m² krunte. Põhiliselt on 1200 m² ja suuremad. Lihtne arvutus ütleb, et 1200 miinus 500 võrdub 700 m². Seega kui eelnevalt oli maamaksumäär 1 ühik ühe ruutmeetri kohta, siis pidi 1200 m² krundiomanik maksma maksu 1200 ühikut, uue korra kohaselt tõusis maksumäär 2,5 korda ja ta peab maksma 3000 ühikut. Vabastuse võib taotlemisel saada 500 m² ulatuses, seega 700 ruutmeetrile jääb ikka uue otsuse puhul kehtima 2,5 ühikut maksu, mis teeb kokku 1750 ühikut ehk 550 ühikut enam kui varasematel aastatel. Seega seni kehtinud korra kohaselt ehk vana maksumäära puhul oli koduomanikule maks veel 250 ühikut soodsam (ilma mingi täiendava ja populistliku vabastuseta).

Tagatipuks ei ole otsuses mingit ühest 500 ruutmeetri vabastamist. Seda vabastamist peab maaomanik taotlema. Kui ta seda ei tee, siis maksab täiega. Kui Rae valla koalitsiooni eemärk oleks olnud kergendada raskel ajal maaomanike olukorda, siis oleks loogiline olnud ühe mõõduga (valemiga) kõikidelt elamumaa sihtotstarbega maadelt 500 ruutmeetrit vabastada ilma mingi taotluse esitamiseta ja ülejäänud osale maksu mitte tõsta.

Seega on tegelik olukord Rae vallas ikka selline, et volikogu 30. novembri otsusega tõsteti maamaksu 2,5 korda ja signaalid üldsusele mingist vähendamisest, rääkimata vabastamisest, on täielik ja häbematu vale. Jääb vaid arutleda, kumb on taunitavam, kas valimiste-eelsete pooltõdede jutlustamine või otsesõnu valetamine ja selle vale aupaistes kümblemine. Samas jäägu see arutelu teistele. Mina küsin nii – kas koduoaniku sõbra tiitli andjad olid tegelikust olukorrast teadlikud? Kas selle tiitli andmine IRLi juhitavatele omavalitsustele on IRLi maamaksuvabastuse kampaania osa, millega soovitakse näidata, et me juba tegutseme?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. February 2011, 13:15
Otsi:

Ava täpsem otsing