22 veebruar 2018

Gasell: Mivo Ehitus – 14 aastat usaldust ja kvaliteeti

Mivo Ehitus OÜ meeskond vasakult: juhatuse esimees Avo Allikmäe, objektijuht-eelarvestaja Mati Kaljumäe, projektijuht Rain Allikmäe, objektijuht-eelarvestaja Siim Heinaste.   

Ehitusäris jäävad püsima need ettevõtted, kes maksavad oma töötajatele õiglast palka ega tee kvaliteedis hinnaalandust.

Avo Allikmäe,, Mivo Ehituse juhatuse esimees

Me ei lähe iga hinna eest pakkumisi või hankeid võitma, vaid tahame ikkagi töötajatele maksta õiglast palka, mis omakorda tähendabki seda, et me ei saa minna kõige odavamate asjade peale välja.

Just niisuguse deviisi all tegutseb Raplamaa üks suurimaid ehitusettevõtteid Mivo Ehitus, mille juhatuse esimehe Avo Allikmäe sõnul kehtib ehituses kaks olulist märksõna: sõnapidamine ja ausus. „Kui oled aus ja pead sõna, siis saad oma äri teha. Tegelikult me ju müüme oma klientidele usaldust. Me ehitame kvaliteetselt, anname garantii, oleme ausad ja eeldame, et ka meie suhtes käitutakse ausalt.“

Allikmäe sõnul peab Mivo Ehitus kinni põhimõttest, et eelkõige müüakse kvaliteeti, mitte odavat hinda. „Me ei lähe iga hinna eest pakkumisi või hankeid võitma, vaid tahame ikkagi töötajatele maksta õiglast palka, mis omakorda tähendabki seda, et me ei saa minna kõige odavamate asjade peale välja.“

Veel üheks tugevuseks peab juhatuse esimees tõika, et neil pole kunagi jäänud ükski palk välja maksmata ega hiljaks, vaid 15 tegutsemisaasta jooksul on töötasu alati välja makstud, olenemata firma enda käekäigust või olukorrast majanduses. Samuti pole põhjust olnud maksuametil neid kimbutama tulla, sest korrektne maksekäitumine on olnud ettevõtte A ja O juba algusaastatest peale.

Parimad ehitusmehed on ammu ära napsatud

Kui firma loomisel oli tegu kahemehe-ette­võttega, siis praegu on Mivo Ehitusel palgal 36 töötajat. Põhitegevusalad on Allikmäe sõnul fassaadi-, üldehitus-, remondi-, viimistlus- ja kindlustustööd, samuti tegeletakse peatöövõtu ja projektijuhtimisega. Erinevaid ehitustöid on tehtud nii riigiasutustele, valdadele kui ka kohalikele omavalitsustele ning osaletud on muu hulgas riigikinnisvara ja kaitseministeeriumi riigihangetes. „Meie tegevuspiirkond on kuni 100 km Raplast, kaugemal me eriti ei käi. Nii saavad kõik mehed ööseks koju ega pea käima komandeeringus,“ lausub Allikmäe.

Mivo Ehituse jaoks on olnud auküsimus teostada ka muinsuskaitsega seotud restaureerimis- ja konserveerimistöid. „Eestis ei ole palju ehitusettevõtteid, kes muinsuskaitseobjekte restaureerivad ja renoveerivad, sest see vajab erialateadmisi, kogemusi ja kvalifitseeritud tööjõudu,“ räägib Mivo Ehituse projektijuht Rain Allikmäe, lisades, et nad on aidanud ennistada ka UNESCO maailmapärandi hooneid, samuti Tallinna vanalinnas asuvaid objekte.

Firmat algusest peale vedanud Allikmäe soovitab praegu ehituses tööd otsivatesse inimestesse suhtuda pigem ettevaatlikult ja märgib, et kvalifitseeritud tööjõuga on neil kitsas nagu kõigil. Samas need, kes on tööle tulnud, on ka jäänud, ütleb Allikmäe. Mivo Ehitus värbab uusi töötajaid nii kutsekoolidest, tehnikumidest kui ka kolmandatest riikidest.

„Igal aastal võtame neli-viis praktikanti tööle ja tublimad jäävadki meile. Praktikantide tase on muidugi erinev: mõnele on ema kodus öelnud, et mine õpi ehitajaks, sest palk on hea, teine on väga tubli ja saab aru, mis ehitamine endast kujutab,“ kommenteerib Allikmäe.

Eriliselt kiidab Allikmäe Ukrainast ja mujalt kolmandatest riikidest pärit ehitusmehi. „Esimest korda olid nad meil eelmisel aastal ja jäime väga rahule. Nad olid väga korrektsed töömehed, kes oskasid oma tööd teha,“ iseloomustab ta lühiajaliselt palgatud võõrtööjõudu.

Juhatuse liikme sõnul maksid nad võõrsilt tulnud töömeestele ka igati õiglast palka, mitte ei tegelenud nn orjakaubandusega. „Maksime neile täpselt sama tunnitasu, mida oma töötajatelegi. Nad jäid väga rahule,“ ütleb Allikmäe, kes peab palka veendunult esimeseks motivaatoriks.

Mivo Ehituse objektijuht-eelarvestaja Mati Kaljumäe pistab vahele: „Tunnistame ausalt, ega siin väikeses kohas muid motivaatoreid palju pole ju.“

Kontorisein on tänukirjadest pungil

Aastate jooksul on Mivo Ehitus toetanud heldelt nii sporti (mh autosporti, rattasõitu, korvpalli, tennist, squash’i) kui ka puudega inimesi, Rapla missivalimisi, keskkoolide korraldatud üritusi ning panustanud kogukonna arengusse.

Mivo Ehituse objektijuhi-eelarvestaja Siim Heinaste lisab, et alates sellest aastast saavad ka töötajad koos perega käia ettevõtte kulul ujumas.

Kaljumäe sõnade järgi üritatakse aga rohkem toetada ikka kohalikke ettevõtmisi. „Meil on kindel summa ees, millega saame aastas toetada, kuid iga taotluse vaatame läbi.“

Hetkel kuum