26. juuni 1996 kell 22:00

Taiwan -- tipptehnikatootja

Taiwani elektroonikatööstuse ekspordi koguväärtus eelmisel aastal oli 12,3 miljardit dollarit ehk kaks miljardit rohkem kui 1994. aastal.

Põhiliselt on Taiwanil tegutsevad elektroonikafirmad koondunud pealinnast Taibeist 90 kilomeetri kaugusele Hsinchu orgu, kus teadus- ja tööstuspargis on kokku üle 150 firma. Kui mõni neist nimetab end Taiwani suurimaks, siis võib kindel olla, et ta kuulub ühtlasi maailma oma ala juhtivate tootjate hulka, nagu näiteks maailma suurim skannerite valmistaja Umax, modemitootjate tippu pürgiv CIS Technology ja Winbond.

Taiwani firmade tähtsaimaid põhimõtteid on, et tööd saaksid võimalikult kiiresti valmis, et tooted oleksid odavamad kui mujal ning samal ajal järjest parema kvaliteediga.

«Meie edu saladuseks on kõva töö, konkurentsivõimelised hinnad ja uudistoodete pidev väljatöötamine,» ütles Taiwani elektroonikatoodete suurima eksportija, kontserni Acer peadirektori eriabi Bill Lin.

Oma kaubamärgiga personaalarvutite valmistajana on ta maailmas seitsmendal kohal. Kui arvestada ka alltöövõttu USA firmadele, siis koguni viies.

Aceri tehastes Hsinchus töötab 2400 inimest, kes valmistavad aastas 3,5 miljonit personaalarvutit. Firma käive on 2,3 miljardit dollarit aastas. Peale selle on Aceril 35 riigis 80 tütarfirmat, kus töötab 10 000 inimest. Tänavu peaks kontserni müük üle maailma ületama viis miljardit dollarit. Lini sõnul jääb toodangust Taiwanile ainult 4-5%, pool toodangust läheb Põhja-Ameerikasse ja neljandik Euroopa Liitu.

Acer on tõusnud turuliidriks Lähis-Idas, Ladina-Ameerikas ja Kagu-Aasias ning Euroopas tahab ta peagi tõusta kümne suurima hulka. KL

Hetkel kuum