27. juuni 1996 kell 22:00

Algas konkurents sadama tühjadele kruntidele

Mendelson & Co avalike suhete juht Hannes Kuhlbach on seisukohal, et tõsise pakkumuse tegemiseks on aega vähe. Pakkumuste lõplikuks koostamiseks on aega 35 päeva, osalemissoovist pidi teatama kümne päeva jooksul. Pakkumused peavad linnavalitsuses olema 5. juulil.

Kinnisvarafirmade esindajad ei mõista, miks peavad pakkumused linnavalitsuse kollektiivpuhkuse ajaks ametnike lauale jõudma.

«Selle asemel võiksid nad hoopis planeerimisele enam aega anda,» on Kuhlbachi seisukoht. «Nii pole ilus. See on demokraatia põhimõtete räige rikkumine. Paratamatult jääb mulje, et kuskil on kellegagi kokku mänginud,» arutleb Kuhlbach.

«Aega on küll vähe aga tõsine investeerija saab sellega hakkama,» kinnitab linnaplaneerimisameti juhataja Hain Karu.

Kinnisvarabüroo Uus Maa tegevdirektor Urmas Lauri arutluste kohaselt võib kiire pakkumise põhjuseid olla kaks: esiteks loodab linn kiirustades tehtud projektidest saada odavaid pakkumusi ja teiseks on võitjapakkumus juba teada.

Ta lisab, et need on vaid oletused ja fakte tal tõestamiseks pole. «Aga inimestele jääb mulje, et mängitakse kellegi väravasse.» Lauri sõnul oleks Uus Maa osalenud sel juhul, kui ettevalmistusaega oleks olnud vähemalt paar kuud.

«See pole korteri müümine,» ütleb Laur. «Isegi kui me tahaks, ei suudaks me sellise ajaga projekti ette valmistada.» Lauri sõnul ei jõuta kuuga tagada ka investeeringuid.

Tallinna linnaarhitekt Arvo Rikkinen on seisukohal, et viie nädalaga on võimalik leida olulistele piirkondadele operaatorid ja finantseerijad.

Konkursil osalemise tingimused on jõukohased vaid suurtele kinnisvarafirmadele. Osaliselt koonduvad firmad konsortsiumidesse, et tagada projekti nii rahaliselt kui ka planeeringutega.

Üks konkursist osavõtja, ERI Kinnisvara teeb ühispakkumuse koos Creo Kinnisvara, Kodumajagrupi ja Forekspangaga. Arhitektideks on Andres Alver ja Tiit Trummal. ERI Kinnisvara arendusdirektori Sulo Nigula sõnul said nad nad konkursi toimumisest teada ajalehekuulutusest.

Arco Vara juhatuse esimees Arti Arakas räägib, et nendel on põhimõtteline pakkumus juba ammu valmis ja konkurssi oodati. Kokkulepe projekti finantseerimiseks on olemas ka ühe Eesti pangaga. Linna kiirustamine põhjendatud

Hain Karu sõnul määras ideekonkursi kiire tähtaja kaks asjaolu. Esiteks saadi varad munitsipaalomandisse alles mais. «Me oleme ajaliselt üsna surutud olnud,» tunnistab Karu.

Me ei soovi, et tekiks Tondi kasarmute efekt: linn saab vara ja maa oma valdusse, kuid ostjad ei ole sellest huvitatud ja vara valvamiseks tehakse maksumaksjate raha eest suuri kulutusi, räägib Karu.

Sellise olukorra vältimiseks soovib linn leida operaatori ja siduda ta põhjapanevate lepingutega. See garanteerib piirkonna arendamise.

Pannakse paika ka valdkonnad, milles linn on nõus rahaliselt kaasa aitama. «Vastutus langeks uuele isikule,» loodab Karu.

Teiseks tahab linn piirkonna detailplaneeringu läbi vaadata veel praeguse volikogu koosseisu ajal. «Nemad on probleemiga kursis,» põhjendab Karu.

Detailplaneeringu peab koostama ideekonkursi võitnud firma. Uued volikogu valimised seisavad ees oktoobris.

«Kui üks tõsine firma tahab investeerida, on ta ammu välja vaadanud koha, kuhu investeerida,» ütles Karu.

100 000kroonise osavõtumaksu ja seega konkursi esimese tingimuse on täitnud üheksa firmat. Otsuseid hakkab linn langetama augustis.

Hetkel kuum