9. oktoober 1996 kell 22:00

Masinad mõõdukale dokumendihulgale

Nagu näha tänastest hinnapakkumustest, on 9--19 koopiat minutis tegevate paljundusmasinate pakkumine turul suur, kuna just selle klassi masinad on sobilikud mõõduka dokumendikäibega firmadesse, kus kuus tehakse ca 10 000--20 000 koopiat. Väikestel koopiamasinatel on võrreldes lauapealsete personaalsete paljundajatega juures rida kasutamismugavusi ja üldjuhul on võimalik neile ka lisaseadmeid panna.

Ehkki väidetavalt tehakse kontoris 97% koopiatest A4-formaadis, nõutakse vaadeldava klassi masinatelt enamasti ka teiste formaatide paljundamise võimalust. Nagu järgmisel leheküljel olevast tabelist näha, jäävad paljundatavad formaadid vahemikku A3--A5, millest esimene on kaks A4 ja viimane pool A4.

Paberisahtleid on tavaliselt üks, vaid üksikutel kaks. Osa masinatel on võimalik ühte või mitut kassetti lisada, nii et eri formaati ja eri värvi pabereid saab panna eri kassettidesse. Kui paljundusmasinal on vaid üks kassett, siis saab seda tavaliselt eri formaatide jaoks reguleerida.

Kui paljundamiseks kasutatakse tugevaid materjale, nagu paljunduskile või -kleepsud, peaks masinatel olema paberi otsesöödu võimalus. Suurel osal selle klassi masinatel on vaid ühe lehe otsesööt. Kui käsisööduga on paljundamist palju, tasub vaadata, et masinal oleks pakikaupa otsesööduvõimalus.

Kui vaid üksikutel personaalsetel paljundusmasinatel on suurendus-vähendusvõimalus, siis selle klassi seadmetest üksikutel see puudub, mis kajastub ka hinnas -- alla 20 000 krooniga saab kätte need koopiamasinad, mis suurendada-vähendada ei mõista.

Enamik seadmeid suurendavad-vähendavad koopiat 1% kaupa, targemad aga võimaldavad mõõtmeid korrigeerida veelgi täpsemalt. Nii näiteks on Selex GR-1060 muutunud populaarseks väikeste projekteerimisfirmade seas, kuna sellega saab jooniste mõõtmeid X- ja Y-telje sihis eraldi väga täpselt korrigeerida.

Peale koopiamasina kiiruse ja suurenduse-vähenduse tõstab hinda lisade paigaldamise võimalus. Kallimatele masinatele on võimalik juurde panna dokumendi automaatne ettesöötja ehk fiider ja sorter.

Hetkel kuum