31. oktoober 1996 kell 22:00

Tartu linnavalitsust juhib nüüd Tõnis Lukas

Tartu linnavolikogu esimesel istungil valiti 30 poolthäälega 18 vastu linnavolikogu uueks esimeheks Väino Kull. Täpselt samamoodi jaotusid hääled ka Tõnis Lukase valimisel linnapeaks.

Vahetult enne linnavolikogu esimese istungi algust sõlmisid Tartus koalitsioonikokkuleppe Isamaaliit, Mõõ-dukad ja valimisliit Tartu 2000. Kokkuleppes lubasid osapooled tagada Tartu linna konstruktiivse juhtimise ja töötada linna kiirema ja eduka arengu nimel.

Mõõdukate liider Marju Lauristin ütles, et vastloodud koalitsiooni osalised on valijatele lubanud erinevaid asju, mistõttu tuleb koostada ühine programm. Koalitsioonipartnerid leppisid kokku, et Tartu linnavalitsuse ja -volikogu juhtpositsioonidest saavad nii Isamaaliit kui Tartu 2000 kumbki kolm kohta ja Mõõdukad kaks kohta.

Kohalikel valimistel Tartus võitnud reformierakond pidas läbirääkimisi koalitsiooni moodustamiseks nii Isamaaliidu kui Mõõdukatega, samuti valimisliiduga Tartu 2000. Põhilised lahkhelid tekkisid aga linnapea isiku pärast. Kompromissitult soovisid linnapea kohta endale nii reformierakonna liider Neinar Seli kui Isamaaliidu juhtfiguur Tõnis Lukas.

«Reformierakonna läbirääkimised meiega ei olnud nii üles ehitatud, et kokkulepe sünniks,» kinnitas eile Tõnis Lukas.

Lukase sõnul oli reformierakonnaga ühele nõule mittejõudmine teatud mõttes halb üllatus ja sellest tingituna asusid juba varem koalitsiooni loonud Isamaaliit ja Mõõdukad läbi rääkima valimisliidu Tartu 2000 esindajatega.

«Kokkulepe sündis üllatavalt kiiresti ja konstruktiivselt,» vihjas ööl vastu neljapäeva peetud läbirääkimistele riigikogu liige Olev Raju valimisliidust Tartu 2000.

«Tundub, et reformierakond pingutas kusagil üle või pingutasid nad üle selleks, et tulevikus tugevad olla,» lausus Väino Kull.

Reformierakonnal on Tartu linnavolikogus 14 kohta, Isamaaliidul 12 kohta, valimisliidul Tartu 2000 11 kohta, Mõõdukatel 7 kohta ja keskerakonnal 5 kohta.

Hetkel kuum