16. juuni 1997 kell 22:00

Tolaram tahab kasarmuid

Tolaram Investmentsi direktor Urmas Reimand rääkis, et ettepaneku selle kinnisvaraga tutvumiseks ning võimaliku investeerimisobjektina kasutamiseks tegi Tolaramile Kristiine linnaosavalitsus. Idee on rajada Tondi sõjaväelinnaku territooriumile tööstus- ja tehnoloogipark, st luua sinna selline logistika, kuhu saab paigutada kõrgtehnoloogilist tootmist.

Kogu see projekt tähendab tema sõnul sadu miljoneid kroone investeeringuid.

Reimand selgitas, et plaanitav keskus hõlmab kõike, mis peaks tootmise ümber olema. See tähendab, et seal peaksid peale tootmispindade olema nii pangaruumid, büroopinnad, laopinnad jne.

Tallinna linnavaraameti juhataja Eve Fink kinnitas, et Tolaram on esitanud pakkumuse Tondi sõjaväelinnaku ostmiseks 27,7 miljoni krooniga, millest 50% tahavad nad tasuda järelmaksuga.

Ta rääkis, et linnavaraamet valmistab linnavolikogule ette otsuse eelnõu panna Tondi sõjaväelinnakus müüki üks maatükk. Praegu on antud luba seada hoonestusõigus ainult ühel maatükil ASile Arco Vara.

Fingi hinnangul jõuab volikogu seda eelnõu arutada alles augustis-septembris.

Reimand sõnas, et algselt ootas Tolaram linnavalitsuse kiiremat tegutsemist selles küsimuses, kuid nüüd on ta aru saanud, et linnavalitsusel tuleb neis küsimustes läbida kindlad protseduurid.

«Kui tuleb enampakkumine, siis me oma pakkumusega seal osaleme,» sõnas ta.

Reimandi sõnul on asukoht tehnopargi rajamiseks hea, sest sealt läheb mööda valmiv Tammsaare tee pikendus ja lähedal on raudteeharu.

Küsimusele, miks muidu peamiselt tekstiilitööstusega tegelev Tolaram Tondi sõjaväelinnaku projektiga tegeleb, vastas Reimand, et tema arvates tuleks igati soodustada seda, et rohkem investeeringuid tuleks tootmisesse, eriti kõrgtehnoloogiasse.

«Praegusel hetkel võib öelda, et Eesti tõus on suures osas seotud finantssektoriga,» sõnas ta.

Reimand rääkis, et kui Tolaram korraldas Singapuris Eestit tutvustava seminari, küsisid sealsed investorid tihti, et kui nad tuleksid, kas siis on sellist kohta, kus saab kohe vaikselt pihta hakata.

«Tavaliselt, kui tegemist kaugemalt investeeringuga, siis üldiselt kinnisvarasse investor kohe ei taha raha panna,» märkis Reimand.

«Kinnisvarasse investeerimine tähendab kannakinnitamist pikemaks ajaks.»

«Meie oleme linnale teinud oma ettepaneku, mida tahame linnakus teha, ja rääkinud numbritest, mida sinna saame investeerida,» ütles Reimand. «Me ei taha sinna muidugi ehitada mingit sellist tootmist, mis tähendaks suuri korstnaid ja keskkonnareostust,» lisas ta.

Tolaram Groupile kuuluvad Eestis veel tekstiiliettevõtted Baltex 2000 (endine Balti Manufaktuur), Lotus Colours 2000 (Sindi tekstiilivabrik), Baltex Nonwoven (Viljandis asuv laustekstiilitehas Mistra Viva), Kehra paberi- ja tselluloositehas Horizon Pulp & Paper ja kinnisvaraprojekt Tolarami Centre, mis haldab Tolarami omanduses olevat endist jalatsitehase Kommunaar peahoonet Mustamäel.

Hetkel kuum