23. oktoober 1997 kell 22:00

Hongkongi börs vappub

Tegemist on mitme aastakümne suurima kriisiga Hongkongis ning kõige raskema katsumusega pärast naasmist Hiina koosseisu 1. juulil.

Hongkongi väärtpaberiturg alustas nii nagu teisedki Kagu-Aasia finantsturud langust juba esmaspäeval. Reutersi teatel on Hang Sengi indeks nädalaga kaotanud peaaegu kolmandiku oma väärtusest.

Hongkongi pankadevaheline laenuprotsent Hibor kerkis neljapäeval kolmapäevaselt 7 protsendilt 300-le.

Pangad on tõstnud intressimäärasid, kartes rünnakut Hongkongi dollarile, mis ainsa Kagu-Aasia valuutana on suutnud püsida seotuna USA dollariga.

Intressimäärade tõus vallandas aktsiaturul vabalanguse. Hang Seng kukkus eile hommikul 16%, kuid toibus siis veidi ning lõpetas päeva 9,4protsendilise langusega. Enne seda oli ta kolme päevaga juba kukkunud 16%.

See kukkumine on kaugelt laastavam kui 1987. aasta börsikrahh Wall Streetil, kommenteeris ING Barings Securitiesi analüütik James Osborn.

Langus Hongkongis vallandas languse ka Aasia suurimal aktsiabörsil Tokios. Nikkei 225 langes neljapäeval 3,03%.

«Arvestades seda, et kolmandik Jaapani institutsioonide antud laenudest on läinud Hongkongi, on inimesed väga mures kukkumise pärast Hongkongis,» ütles ING Barings Securitiesi väärtpaberiosakonna juhataja Simon Hurst.

Viimased sündmused näitavad, et Kagu-Aasia finants- ja poliitiline kriis on jõudnud nüüd ka Hongkongi finantsturule.

Surve Hongkongi dollarile kasvas järsult juba esmaspäeval, kui Taiwan laskis oma valuuta kursil langeda USA dollari suhtes viimase 12 aasta madalaimale tasemele. Kolmapäeval tõusis Hongkongi pankadevaheline kolme kuu laenuintress seniselt 9 protsendilt 11--12 protsendile.

Nii Hongkongi peaminister Tung Chec-hwa kui ka rahandusminister Donald Tsang ruttasid kinnitama, et intressid võivad tõusta, kuid mitte mingil juhul ei ole nad nõus loobuma püsikursist USA dollari suhtes, mis on andnud häid tulemusi viimased 14 aastat.

Oma väite kinnituseks ütlesid nad, et Hongkong on majanduslikult kindlal ja tervel alusel: selle aasta majanduskasv tuleb ligikaudu 5%, riigi valuutareservid küünivad üle 80 miljardi dollari, võlga ei ole, töötus on väike, inflatsioon stabiilselt madal ning ettevõtete rentaablus korralik.

Samal ajal väidavad kohalikud kommentaatorid: naaberriikide areng näitab, et kindlad vahetuskursid on oma aja ära elanud. Nad ennustavad, et kui Hongkong jääb oma seisukoha juurde, siis kannatab tema konkurentsivõime. DI-BNS-ÄP

Hetkel kuum