4. november 1997 kell 22:00

Maakoolide õpetajad saavad sooduslaenu

Eesti eluasemefondi direktori Igor Jakobsoni sõnul saavad laenu ligikaudu 60--70 pedagoogilise ettevalmistusega õpetajat, kes töötavad põhikoha ja täiskoormusega. Kool, kus laenutaotlejad töötavad, ei tohi asuda linna territooriumil. Vanusetsensust paika pandud ei ole.

«Maal töötavad paljud traktoristi haridusega inimesed õpetajatena. Vastava hariduseta inimesed laenu ei saa,» ütles Jakobson. Ta lisas, et laenutaotleja peab panka esitama pedagoogilist haridust tõendava dokumendi. Miinimumsumma suurus on Jakobsoni sõnul 25 000 ja maksimumlaenu suurus 150 000 krooni.

Eesti Ühispanga laenuarendusosakonna juhataja Erlike Kumari sõnul võiks laenutaotleja kaasa võtta veel kooli soovituskirja. «See tõendab omakorda, et kool on tõesti huvitatud oma töötajast ja tema elutingimuste parandamisest,» ütles Kumar.

«Laenufond on niivõrd väike, et kehtib põhimõte, kes ees, see mees,» ütles Kumar.

Kumari sõnul jääb laenutaotleja omafinantseerimine vahemikku 5 kuni 30 protsenti. Loomulikult on soovitav 30 protsenti, sest väiksema omafinantseerimise puhul on nõutav lisatagatis, lisas ta.

50 000kroonise laenu saamiseks peab õpetaja minimaalse omafinantseerimise puhul tasuma pangale iga kuu ligi 500 krooni. Seega peab laenu sooviva õpetaja brutopalk kuus olema vähemalt ligi 2000 krooni.

Eelmisel aastal eraldas riigikogu eluasemefondile viis miljonit krooni noore õpetaja laenu.

Hetkel kuum