5. jaanuar 1998 kell 22:00

Põhiliste riikide majanduse arenguprognoos

- Kõik ennustused viitavad sellele, et Venemaa majandus suudab tänavu esimest korda pärast 1992. a jälle kasvama hakata. Kuid seda on ennustatud ka korduvalt varem.

- Moskva börsil, mida rahvasuus kutsutakse ka Vene ruletiks, prognoosivad analüütikud selle aasta tõusuks vähemalt 40 protsenti.

- Päris kindel on see, et investeeringuid saab Venemaa sel aastal tunduvalt vähem kui eelmisel aastal.

- Aasta alguses rublalt kolme nulli äravõtmine peaks avaldama eelkõige psühholoogilist mõju: inimesed tunnevad, et rahal on jälle väärtus, kui nad maksavad näiteks leivapätsi eest senise 8000 rubla asemel 8 rubla.

- Pärast viis aastat püsinud kõrgkonjunktuuri majanduse hoog mõnevõrra raugeb. Majanduse mootoriks 1998. aasta jooksul on eksporditööstus, kuid see eeldab Inglise naelsterlingi teatavat nõrgenemist.

- Kiiresti kahanev tööpuudus hoiab nõudluse elavana, kuid valitsuse rakendatavad kokkuhoiuabinõud hakkavad seda mõjutama tuleval aastal. Samal ajal kui riik kärbib kulusid, tõusevad kogu selle aasta vältel intressid.

- Peaminister Tony Blairi «mesinädalad» on läbi ning tal tuleb esimesel poolaastal juhtida Euroopa Liitu ning teha kõva tööd, et rajada Suurbritanniale teed rahaliitu, ehkki mitte algusest peale. DI-ÄP

- Ehkki aasta algus pole suurem asi, seda iseloomustab 1930. aastatest peale suurim tööpuudus, peaks konjunktuur tunduvalt paranema ja majanduskasv tulema 2,6--2,8%.

- Tugev eksporditööstus paneb käima ka muu majanduse, suurenevad investeeringud ja hõive. See elavdab inimeste ostusoovi, mis peaks seitsmeaastasest kriisist välja tooma jaekaubanduse.

- Üle mitme aasta kasvavad reaalpalgad, inflatsioon püsib 2% tasemel ja maksud vähenevad mõnevõrra.

- Aasia kriisi mõju on vähendanud intresside tõstmise tõenäosust.

- Aasta peamiseks poliitikasündmuseks on septembris peetavad parlamendivalimised. Kui muutub tõenäoliseks, et 16 aastat võimul püsinud kristlik demokraat kantsler Kohli kaotab, võib Saksa turg muutuda närviliseks.

- Jaapani valitsus on pikkadest kõhklustest üle saanud ja alustab tänavu kauaoodatud reforme. Algab finantsturu liberaliseerimine, võetakse vastu uusi finantssüsteemi stabiliseerivaid seadusi.

- Siiski senine pessimism püsib. Muudatustega võib põhja minna palju finantsinstitutsioone, mis võivad endaga kaasa tõmmata teisi firmasid. Ehkki valitsus on alandanud makse, võtab selle mõju ilmnemine majanduses aega. Kaubavahetust raskendab naaberriikide majanduslik nõrkus.

- Kui eelmise aasta majanduskasv jääb nulli, siis sel aastal peaks see küündima tagasihoidliku 1,8 protsendini.

- Paljud asjatundjad on arvamusel, et USA imeline majandusedu jätkub veel vähemalt sel aastal. Üks ökonomiste on jõudnud tituleerida praegu toimuva juba ajalooliseks, mis mitte kunagi enam ei korduvat.

- Isegi kui majanduskasv peaks pisut kahanema, peaks see ikkagi olema 2,5%. Ka tööpuudus võib praeguselt rekordmadalalt tasemelt tõusta, kuid muid ohumärke ei ole.

- Aasia kriis võib vähendada USA firmade eksporti ja kasumit, kuid loodetakse, et seda aitavad kompenseerida tugev koduturg ja Euroopa.

- Tänavu peaks Soomele tulema igati hea aasta. Mais loodab ta olla esimeste Euroopa rahaliitu pääsejate seas, majanduskasv tuleb ca- 4% ja inflatsioon püsib mõõduka 2% juures. Helsingi börsil on oodata 15--20protsendilist tõusu, intresside tõstmist ei ole ette näha.

- Inimeste majanduslik olukord paraneb ning suureneb autode ja korterite ostmine. Majanduses valitseb optimism: tellimusi on palju ja tootmismahud kasvavad.

- Karta on, et eksport Aasia riikidesse kahaneb ning samal ajal on sealt oodata konkurentsivõimeliste kaupade impordi kasvu. DI-ÄP

Hetkel kuum