15. jaanuar 1998 kell 22:00

Mida on nii ahvatlevat Eesti Energia peadirektori ametis?

Minule ei ole siin ahvat-levat. Sest kui ma selle koha 1991. aastal vastu võtsin, siis seis oli küllaltki kehv: kütust ei olnud ning ülitõsised probleemid olid Eesti Energia ja Eesti riigi ees. Ma vedasin selle raske koorma kõik need aastad edukalt läbi. Nüüd on palju vaieldud, mis edasi saab.

31. detsembril kinnitati Eesti Energia restruktureerimise ja erastamise kava. Ja ma sooviksin seda nüüd ellu viia, mille peale on hulk aastaid kulutatud.

Kuna probleeme on palju ja Narva erineb tunduvalt Tallinnast ning Narva probleemid on eriti valusad, siis on väga oluline, et siin ei tohiks teha niisuguseid vigu, mis põhjustavad sotsiaalseid plahvatusi ja suuri arusaamatusi. Ning me peame arvestama, et alati on olemas kõige tähtsam -- klient. Et selles osas ei tekiks probleeme, sest energeetika erineb muust tööstusest. Meil ei ole vaheladu, tootmine ja tarbimine peab olema vastavuses ja see on tundlik organism, mis peab sünkroonselt töötama 24 tundi ööpäevas, 365 päeva aastas.

Nii et ma soovin jätkata sellel samal ametikohal, et neid asju ellu viia, aga selleks pean ma uuesti kandideerima.

Olin seda kandidaatide nimekirja nähes täiesti rabatud. Ei oska aru saada.

Aga kahtlemata on tegemist Eesti suurima ja huvitavaima ettevõttega, sest tema tarbijaks on kõik Eestimaa ettevõtted ja elanikud. Kusjuures äri tegemiseks monopoli tingimustes on ju ahvatlus väga suur. Seega kui järele mõelda, siis: väga huvipakkuv suur ettevõte tohutu käibe, tohutu tarbijate hulga ja garanteeritud turuga.

Aga ma arvan, et kaadrivalik on kõigele vaatamata väga subjektiivne ja põhiliseks kriteeriumiks jääks see, kas inimene suudab asja välja vedada ja välja vedada hästi. Ning igaüks mõtleb tegelikult selle käimapanemise või väljavedamise all natukene erinevat asja.

Kahjuks ei ole siin sellist selgelt fikseeritud ülesannet, nagu mõnel firmal võiks olla peadirektori valimisel. Et ülesanne on võtta 37% maailmaturust ja toota selle juures kaks korda rohkem kasumit kui eelmisel aastal. Sellist lihtsat lähteülesannet ei ole.

On vaja erastamist, on vaja detsentraliseerimist, on vaja otsinguid, aga millised just täpselt need õiged lahendused ja ainuõiged on, seda ei ole.

Hetkel kuum