Analüütikud otsivad võimalikke liitujaid

27. jaanuar 1998, 00:00

Hansa- ja Hoiupanga ühinemise mõju kohalikule aktsiaturule jäi üürikeseks ning eelmisel nädalal sai taas valitsevaks langusmeeleolu. Ühtegi avaldatud põhjust/uudist langust toetamas ei olnud, kuid turu nõrkus ja kerge haavatavus aitas Aasias taas lõkkele löönud kriisil kanduda ka Eesti pisikesele turule. Äripäeva indeks langes nädalaga 9,02% allapoole ja lõpetas reede õhtul 776,98 punktil. Tagasi alla 1000 punkti piiri kukkus pangasektor, kuidagi ei suuda hoogu üles võtta tööstus, mis kukkus möödunud neljapäeval ajaloo madalaima 57,49 punkti tasemele.

Kui pankade ühinemise järgse tormi vaibudes võis oodata veidi rahulikumat aega pangasektoris, siis eelmine nädal tõestas, et pangad suudavad jätkuvalt pakkuda kõneainet.

Hansapanga ja Hoiupanga ühinemine sundis teisi konkurentsis püsida tahtvaid panku ennast kiiresti mobiliseerima ja leidma turuliidrile võimalik vasturohi. Kõige pingsamalt oodati, milliste plaanidega tuleb välja vahepealne turuliider Ühispank. Analüütikud spekuleerisid selle üle, millise panga Ühispank liidab (see, et kedagi liita tahetakse, tundus üpris levinud seisukoht olevat). Liitumise võimalikkusest kõneles ka vaevalt kuu tagasi avalikuks saanud soov liita endaga Tallinna Pank.

Spekuleeriti teemadel Tallinna Pank ja Ühispank, (uus)Hansapank ja Forekspank, Ühispank ja Maapank ning Hansapank ja Maapank. Mõni mainitud variantidest tundus üsna loogiline.

Tehted leidsid aga liidetavate poolt tugeva vastuseisu. Maapangal on käsil mitmeid huvitavaid projekte. Sügisel valitud uus tegevjuht ei soovi võimalust käest anda ning üritab ilmselt niikaua kui suudab panka iseseisvana hoida.

Forekspanga juhatuse esimees Ivar Lukk ütles spekulatsioone kommenteerides BNSile, et Forekspank ei kavatse praegu kellegagi liituda ega hakka ka ise kedagi liitma.

Kõige huvitavama lõpu said spekulatsioonid Tallinna Panga võimaliku liitumise kohta. Kolmapäeva hilisõhtul toimunud nõukogu koosolekul esitas tagasiastumisavalduse möödunud aasta üks enim kõneainet pakkunud pangajuhte, Tallinna Panga nõukogu esimees Guido Sammelselg. Sellega katkes ka Ühispanga ja Tallinna Panga liitumise lootus. Võimalik, et just valmidus liituda Ühispangaga oli Sammelselja lahkumise põhjuseks.

Samas tuli teisipäeval veelgi huvitavama ühinemisspekulatsiooniga välja ajaleht Postimees, kes teatas teisipäeval, et Ühispank plaanib liitumist Läti Unibanka ja Leedu Vilniaus Bankasega. Ühispankurid superühinemist siiski ei kinnitanud, kuigi tunnistasid, et koostöö kolme panga vahel toimub ja Ühispank oleks ühinemisest kindlasti huvitatud.

Kui selline ühinemine tõepoolest peaks teoks saama, oleks see väga tugev vastukäik Hansa- ja Hoiupanga ühinemisele. Muidugi tuleb arvestada, et kui Hansa- ja Hoiupanga ühinemist hinnatakse väga keerukaks ja aeganõudvaks protsessiks, siis Ühispanga, Unibanka ja Vilniaus Banka ühinemine on veel mitmeid kordi keerulisem ja kulukam. Tulevikuperspektiivid on mõlemal juhul aga väga head.

Erilisi laineid pankade ühinemiste ümber toimuvad spekulatsioonid ja tööstusettevõtete avaldatud prognoosid börsil ei tekitanud ja see liikus omasoodu ja rahulikult kogu nädala jooksul languse suunas. Ilmselt asub börsi liikumise võti praegu väljaspool Eestit, näiteks Kagu-Aasias, ja just sealt peab tulema paranemise algus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing