2. veebruar 1998 kell 22:00

Omanik võtab EMEXist raha

Ettevõttel on suhteliselt palju raha, põhjendas EMEXi juhatuse esimees ja Nelimeti osanik Toomas Keridon aktsionäride erakorralisel üldkoosolekul vastu võetud otsust. Kuna laenukohustusi ettevõttel sisuliselt pole, ei teeni aktsionäride paigutatud vahendid maksimaalse efektiivsusega, lisas ta.

EMEXi möödunud aasta puhaskasum oli 418 miljoni kroonise käibe juures 58 miljonit krooni. Ettevõte ületas kasumiprognoosi 14 miljoni krooniga.

Kuna raha paigutamine aktsiaturule on seotud suure riskiga, on mõttekas see jagada omanike vahel, ehkki seda Eestis väga vähe praktiseeritakse, sõnas Keridon.

Kui arvestada, et EMEXi juhtkonna firmale AS Nelimet kuulub vähemalt 51% EMEXi 100 miljoni kroonisest aktsiakapitalist, teenib Nelimet tehingu pealt ligi 28 miljoni krooni.

«See raha läheb pangale, kes krediteeris EMEXi erastamist, me ise selle eest leiba osta ei saa,» lausus Keridon.

Nelimet erastas EMEXi enamusaktsiad ligi 200 miljoni krooni eest. Kuna pool ostusummast oli Nelimetil õigus tasuda EVPdes, läks EMEXi ostmine talle tegelikult maksma umbes 130 miljonit krooni.

Aktsiate osaline tagasiostmine on nagu dividendide maksmine ehk ettevõtte vara jagamine aktsionäridele. Nii käsitletakse seda ka maksustamisel. «Seda on võimalik teha kiiresti. Dividendide puhul tähendaks see ajalist nihet suvesse,» rääkis Keridon.

Aktsia tagasiostmise hind 55 krooni on Keridoni sõnul just nimelt selline, mis tagab piisava koguse raha maksmise aktsionäridele nii, et on vaja kaasata ka veidi laenuraha. Samuti on hind aktsionäridele piisavalt atraktiivne, et müüa aktsiaid tagasi, sõnas Keridon.

Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet ütles, et teoreetiliselt tehakse selliseid aktsiate tagasiostmise tehinguid selleks, et osa aktsionäre ettevõtte poolt välja osta. «Praegusel juhul on siin võimalik ka muid põhjendusi leida,» sõnas ta.

Sarnet rääkis, et EMEXi omanikul võib olla probleem võetud krediitidega, mida kasutati ettevõtte väljaostmiseks. Osa aktsiate tagasiostmisest saadud rahaga saab võlasummat vähendada, lisas ta.

Maaklerid ja aktsiaanalüütikud ei soovinud eile EMEXi aktsionäride üldkoosoleku otsuste mõju EMEXi aktsiahinnale kommenteerida.

Hetkel kuum