9. veebruar 1998 kell 22:00

Levicom võtab laene suure riski piiril

ASi Levicom juhatuse esimees Ants Prümmel ütles, et eelmiseks neljapäevaks maha müüdud kolmekuuliste kommertspaberite intress on üle 20 protsendi. Levicomi eelmise kuuekuulise emissiooni intress oli 10 protsenti.

«Oleme sunnitud laenu laenuga katma, sest kavandatud 30 mln USA dollari suurune aktsiaemissioon lükkus rahaturu raske olukorra tõttu edasi,» tunnistas Prümmel. Levicomi tegevjuht väitis, et 20% intressiga laenust odavamat raha pole praegu Eesti turult võimalik saada.

Prümmel ütles, et mais seisab Levicom taas valiku ees, kas katta viimati võetud laen uue laenuga või on võimalik hankida pikaajalisemat laenuraha välismaalt. «Odavama välisraha saamiseks teeme praegu kõvasti tööd,» sõnas Prümmel. «Usun, et meil on lootust, ehkki kogu maailmas on investoritel rasked ajad.»

Tallinna Panga raha- ja kapitaliturgude osakonna juhataja Alo Alunurm väitis, et kogu Levicomi emissioon õnnestus maha müüa kohalikele investoritele.

Hansapanga intressitoodete ja finantsriskide osakonna juhataja Erkki Raasuke väitis, et Levicom ja ettevõtte nõustaja Tallinna Pank suhtuvad krediidiriskidesse erilise hooletusega. «Levicomi ülisuure aktsiaemissiooni idee naersid paljud kohe välja,» sõnas Raasuke. «Tallinna Pank pani aga millegipärast kõik ühele kaardile, korraldades Levicomile sildfinantseerimise.»

Raasuke avaldas veendumust, et suurema osa Levicomi kommertspaberitest on ära ostnud Tallinna Pank. Ta lisas, et kolmekuuliste kommertspaberite tähtaja möödumisel leiab ilmselt aset uus emissioon.

«Ilmselt on Tallinna Pank midagi välja lubanud,» ütles Raasuke. «Nüüd tahab ta asja enda jaoks võimalikult vähe valusaks teha, mis kajastubki intressis.»

Raasuke väitis, et pole kuigi oluline, kas Levicomi kommertspaberite intress on kakskümmend, viiskümmend või sada protsenti, igal juhul on tegemist tagatiseta väärtpaberitega. «Sellel firmal ei ole korralikku bilanssi ja kommertspaberite turule ta tegelikult üldse ei sobi,» sõnas Raasuke. «Kommertspaberid on mõeldud ikkagi hästi tugevatele ja suurtele ettevõtetele.»

Aadi Remmik Tallinna Panga emissioonide osakonnast tunnistas Levicomi laenupoliitika ülimat riskantsust, kuid lisas, et pikemas perspektiivis peaks see risk ennast õigustama. «Tuleviku rahavoogusid arvestades peaks Levicom lääne investoreile piisavalt atraktiivne olema,» leidis Remmik.

Remmik ütles, et tõenäoliselt korraldab Levicom enne kolme kuu möödumist lääne investeerimisfondidele suunatud kinnise aktsiaemissiooni. Levicomi avalik aktsiaemissioon lükkub tema sõnul edasi vähemalt aasta teise poolde.

Levicomi grupi eelmise aasta konsolideeritud käive oli Ants Prümmeli kinnitusel 175--180 miljonit krooni, planeeritud kahjum 50 miljoni krooni ümber.

«Kahjumist andis põhiosa Q GSM, mis peab jõudma jooksvasse kasumisse selle aasta keskpaigas,» ütles Prümmel.

Hetkel kuum