9. märts 1998 kell 22:00

Vaht vajab tehnikat

Tulekahi puhkes 6. veebruaril kella 13 paiku, kui töölised püüdsid tootmisjääkide hoidlale kinnitada tulekustutussüsteemi. Kui vahuaine generaatori paigaldamine õnnestunuks, piisanuks tule kustutamiseks vaid nupulevajutamisest.

Tuli avada kolmest osast koosneva hoidla kuus poltidega kinnitatud raudkaant. Kõik poldid mutrivõtmele ei allunud ja appi võeti keevitamine. Mahutid aga, mille lael keevitati, olid 2/3 ulatuses täidetud mitmesuguste põlevkivi töötlemise saaduste ja jääkidega, nagu raske bensiin, generaatoriõli ja pigi.

Puhkes tulekahju, millest teavitati peale Ida-Virumaa päästeteenistuse ka Lääne-Virumaa, Narva ja Jõgeva teenistusi ning päästeameti juhtkonda Tallinnas.

Tule kustutamine, vaatamata kahekümne auto kohalesõidule, eriti hästi ei õnnestunud. Pidi korraldama kolm vahurünnakut, jahutades samal ajal lähedal asuvaid bensiinimahuteid. Tekkis oht, et tuli kahjustab põlengupaiga kohal asuvat rippraudteed. Kui see oleks katkenud ning tuhavagonett mahutisse kukkunud, võinuks tulekahju tagajärjed ettearvamatud olla.

Vahuga kustutamise tehnoloogia on lihtne. Vedela vahuaine peab segama veega ja tulele suunama. Paraku tekkis Kiviteri jäätmetöötluspaiga kustutamise esimesel rünnakul probleeme veega.

Pidi korraldama teise rünnaku. Kolm minutit pärast selle algust suri aga juba varem kehvana tuntud auto mootor välja.

Kolmandas rünnakus osales juba kuus autot, neist üks vahuauto Narvast. Vahuainet toodetakse küll Kiviõlis, mis Kohtla-Järvele lähemal kui Narva, aga seal ei leitud sõiduks sobivat autot. Rünnak siiski õnnestus ja viis tundi pärast tulekahju algust kuulutati tuli kustutatuks.

Hetkel kuum