17. märts 1998 kell 22:00

Tallinna reiting näitab majanduspoliitika edukust

Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna juhataja Aare Järvani sõnul tõestab Tallinna linna võlakirjadele antud kõrge krediidireiting, et mullu sügisel ette võetud majanduspoliitilised sammud olid adekvaatsed.

«Pole põhjust arvata, et Tallinnale antud reitinguhinne peegeldaks olukorda ebaadekvaatselt,» ütles Järvan. «Laiemalt näitab antud Baa1 reiting, et agentuuri silmis ei saa ka riigireiting hetkel kehvem olla.»

«Eesti Panga poolt möödunud sügisel rakendatud majanduspoliitilised meetmed on erinevalt kodumaisest avalikkusest rahvusvaheliselt päris hästi vastu võetud,» ütles ta.

Järvan märkis, et seniajani on Eesti majandus maailma finantsturgudel valitsenud pingetest suhteliselt puhtalt välja tulnud, kuid see ei anna kaugeltki põhjust rahuloluks.

«Võrreldes näiteks Aasia turgudega ei saa Eestis toimunut küll kriisiks nimetada.»

«Meil on läinud küllaltki rahulikult ja ka majanduslikud märgid ei näita, et oleks toimunud mingi suurem tagasilöök. Hädasti on aga vaja säilitada väliskeskkonna usaldust,» rääkis ta.

Järvani sõnul on olukord siiski küllaltki pingeline ja üllatusi võib tulla nii Eesti majandusnäitajate koha pealt kui rahvusvahelistelt turgudelt.

«Peame olema jätkuvalt valvel ja uued majanduspoliitilised sammud pole sugugi välistatud,» kinnitas ta.

Uus ohuolukord võib Järvani sõnul tekkida siis, kui ettevõtjad teevad möödunud sügisel saadud õppetunnist kerglasi järeldusi, mis hirmutab omakorda pikaks ajaks ära tõsisemad välisinvestorid.

«Mõned märgid siin juba on, et rahaturu intressid võivad suureneva sisselaenamise tõttu langema hakata. Ettevõtjad ei peaks küll selle peale lootma, et see pidu, mis mullu augustis oli, peatselt tagasi tuleb,» ütles Järvan.

Reitinguagentuur Moody's andis reedel Tallinna linna 480 mln kroonisele võlakirjaemissioonile investeerimisjärgu reitingu Baa1. BNS

Hetkel kuum