22. märts 1998 kell 22:00

Väikest korralikku laopinda on raske leida

Kõige rohkem on Tallinnas nõutud väiksed lao- ja tootmispinnad (50--200 m²), mida on aga turul väga vähe. Pindi Kinnisvara äripindade maakleri Madis Eelmaa sõnul on need vähesedki enamasti suurte tootmiskomplekside sees vanad ja põhjalikku remonti vajavad pinnad.

Suuremate pindade osas on pakkumine ja nõudlus enam-vähem tasakaalus. Suuri laopindu on võimalik saada mitmest kohast, aga näiteks Liiva ladudekompleksi või Dvigateli territooriumi vastu pole klientidel kuigi suurt huvi, sest need on halvas seisukorras.

Uusi tootmis- ja laopindu müügiks peaaegu ei ehitata. Mõned uusehitised on viimasel ajal küll valminud, aga need on mõeldud oma tarbeks. Tendents on praegu selles suunas, et lao- ja tootmispindu tahetakse osta rohkem kui rentida. Eriti eelistavad ostmist rentimisele firmad, mis kavatsevad turule pikemaks ajaks jääda. Rentida soovijad on ülekaalus väikeste pindade osas (neid pindu soovitakse tavaliselt arvestusega, et sinna peaks mahtuma poolhaagise jagu kaupa). Soositud piirkonnad lao- ja tootmisruumide hankimisel on praegu Peterburi tee äärne (eriti teisel pool viadukti) ning Mustamäe Laki tänava ja Kadaka tee piirkonnad. Peteburi tee ümbruse teeb atraktiivseks see, et seal on praegu võimalik osta maad lao- või tootmishoone ehitamiseks. Tavaline maatükk selles piirkonnas on 3000--4000 ruutmeetrit. Mendelson & Co äripindade grupijuhi Aivar Kaitsa hinnangul on see ka kõige nõutavam maatüki suurus. Rendile võtjate turg on tasapisi korrastumas. Rendile andjatel on olnud kurbi kogemusi inimestega, kes ei tasu õigel ajal renti. Nüüd kontrollivad omanikud hoolikamalt, kas rentnik on näiteks äriregistris registreeritud. Omanike ning rentnike soovid lähevad sageli lahku. Rendile võtja tahab saada valmis ruume, tihti neil lihtsalt pole remondiks raha. Omanik jällegi ootab, et rentnik ruumid ise korda teeks. Ostu-müügitehingute arvu vähendab see, et sageli ei soovi müüjad hinda alla lasta. Seda ei taheta teha ka juhul, kui objektile pole juba pikka aega ostjat leitud. Kinnisvarafirmade hinnang ja müüja soov võivad mõningatel juhtudel erineda isegi kuni kaks korda. Kuna pangalaenu saada on küllaltki raske, siis mõnikord lepivad müüja ja ostja kokku, et pinna eest tasutakse järelmaksuga. Sellisel teel uue pinna hankimine pole siiski kuigi levinud. Sel aastal prognoosivad kinnisvarafirmad uute lao- ja tootmishoonete ehitamise jätkumist, sest nõudmistele vastavaid pakkumisi pole piisavalt. Keskmised hinnad peaksid veidi tõusma, seda eelkõige uute pindade arvel. Amortiseerunud lao-ja tootmispindade rent oluliselt ei muutu.

Hetkel kuum