27. aprill 1998 kell 22:00

Harju Elektri varjatud vara

Harju Elektri neli aastat tagasi soetatud 10 protsendi PK Cables OY aktsiate väärtus on 185 miljonit krooni, mis on 89 miljoni krooni võrra suurem kui Harju Elektri varade maht äriseisus. Harju Elektri turukapitalisatsioon on 223 miljonit krooni

AS Harju Elekter soetas 1994. aastal pärast ettevõtte erastamist PK Cables OY aktsiad. Praegu on Harju Elektri bilansis 579 000 PK Cables OY aktsiat nominaalväärtusega 2 marka (5,3 krooni). Nüüdseks on ühe PK Cables OY aktsia hind üle 350 krooni. ASi Harju Elekter valduses olevad 579 000 aktsiat moodustavad PK Cables OY aktsiakapitalist 10 protsenti.

Handelsbanken Aktorise tegevdirektor Ruth Laatre peab positiivseks asjaolu, et Harju Elektril on osalus PK Cables OYs. Spetsialistina pidas ta Harju Elektri aktsia tõusu põhjuseks seda, et aktsionärid on avastanud ettevõtte bilansis varjatud väärtuse PK Cables OY aktsia näol, mis on bilansis alla hinnatud. «Seda ei otsteta ainult selle pärast, et neil on PK Cables OYs holding, vaid ka selle pärast, et nende tootmine kasvab,» lausus ta.

Viimasel ajal on Harju Elektri aktsia börsil käitunud samamoodi kui PK Cables OY aktsia Helsingi börsil. Harju Elektri juhatuse esimehe Endel Palla sõnul pole kahe ettevõtte aktsiate hinnad eriti üksteisega kaasas käinud. «Muidugi tähtsustab investor meie osalust PK Cables OYs üle, meie seda ei tee,» ütles Palla.

«See oli strateegiline investeering,» kommenteeris Palla PK Cablesi aktsiate ostu. «Võimalik, et me suurendame oma osalust, sest hea on omada koostööpartneri aktsiaid,» lausus Palla. Ta lisas, et nende aktsiate tagatisel saab Harju Elekter välispankadest laenu intressiga alla 6 protsendi.

Palla ütles, et Harju Elektrit võib osaliselt pidada valdusettevõtteks. «Siiski on meil oma tootmine, mis kasvab kogu aeg,» ütles Palla.

Hansapanga maakleri Charlie Viikbergi hinnangul on Harju Elekter tööstusfirma, millel on valdus PK Cables OYs.

«PK Cables OY-l on sarnane tegevusala, miks ei võiks siis Harju Elektril olla seal osalus,» sõnas Viikberg. Ta lisas, et kui investor ostab Harju Elektri aktsiaid, siis ostab ta eelkõige tööstusfirmat.

Hetkel kuum