3. mai 1998 kell 22:00

Vensel tõrjub poliitikuid

Statistikaprofessor Vello Vensel ütles, et ta nõustub panganõukogu liikmeks esitama vaid kahte parteipoliitikut. Ühe nõukogu liikme koha pakub Vensel praegusele koalitsioonile, teise opositsioonierakondadele.

Panganõukogus peab jäme ots jääma professionaalide kätte, sest keskpanga mängumaa on kitsam kui valitsusel ja riigikogul, selgitas Vensel.

Riigikogu Koonderakonna fraktsiooni esimees Mati Meos ütles, et keskpanga nõukogus võib neli kohta kuuluda Koonderakonna ja Maarahva ühenduse valitsusliidule ja kolm kohta ühinenud opositsioonile.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Siim Kallas polnud nõus Venseli seisukohtadega nõukogu liikmekohtade jagamise suhtes. «Kes need professionaalid on? Parlamendi mõju vähenemine keskpanga nõukogus on ohtlik,» ütles Kallas.

Kallas ütles, et kui valitsus astub täna tagasi, siis pole riigikogu suuteline keskpanga nõukogu esimehe kandidaati vaagima.

Ka Eesti Maarahva erakonna fraktsiooni esimees Tiit Tammsaar ütles, et valitsuskriisi tõttu pole alanud nädal panganõukogu esimehe kandidaadi üle otsustamiseks sobiv aeg.

«Kui seniajani oleme ilma nõukogu esimeheta kannatanud, tuleks ka nüüd tähtsam asi -- valitsuskriis -- enne ära ajada,» lisas Tiit Tammsaar.

Liina Tõnisson keskfraktsioonist ütles, et president käis Venseli kandidaadi välja ootamatult, ilma erakondadega konsulteerimata. Tõnissoni sõnul võib Vensel olla hea rahandusspetsialist, kes orienteerub halvasti majanduspoliitilises olukorras.

Vensel kinnitas, et ta ei näe keskpangal kohustust põllumajandusele odavate pikaajaliste laenude kindlustamisel. «Mõned maapoliitikud käsitlevad keskpanka nagu laenu-hoiuühistut. Soodustuste andmine majandussektorile ja regioonidele mõjutab majanduskeskkonda, kuid sotsiaalpoliitikal pole pangapoliitikaga midagi pistmist,» ütles Vensel.

Venseli sõnul püsib Eesti kroon järgneva aasta jooksul tugevana ja devalveerimine on välistatud. «Hinnatase Eestis on võrreldes Skandinaavia ja Lääne-Euroopa maadega ligi kaks korda madalam, mis annab ligi kümneprotsendise aastainflatsiooni juures kroonile kahekordse kindlusvaru,» selgitas Vensel.

Venseli sõnul kavatseb ta nõukogu esimeheks kinnitamisel tihendada kontrolli Eesti Panga tegevuse üle. Ta ütles, et praegusel nõukogul pole selget ülevaadet, kuidas keskpanga juhtkond enda ülesannetega toime on tulnud.

«Keskpanga tegevus peab muutuma läbipaistvamaks ja arusaadavamaks, et kümned miljonid dollarid ei saaks jäljetult kaduda,» lisas Vello Vensel.

Hetkel kuum