7. mai 1998 kell 22:00

Kas Vello Vensel on sobiv panganõukogu esimees?

Vello Venselit tunnen ma kui vana kol-leegi. Ta on üks väheseid Eestis, kes on kõrgemal tasemel pangandust teaduse poole pealt uurinud. Mis avaldusi puudutab... loomulikult, kui ta tahab olla organisatsiooni juht, siis on ta selle absoluutse sõltumatuse pooldaja.

Saan aru, kui ta ütleb, et poliitikud tuleb keskpanga nõukogust eemale hoida. Nõustuksin sellega siis, kui keskpangal oleks täielik rahapoliitiline sõltumatus. Keskpanga eelarve, majanduslik külg peab olema poliitikute kontrolli all. Aga rahapoliitika peaks olema spetsialistide teha ja poliitikud ärgu tulgu siin kähmlema.

Ta on öelnud, et ei hakka ajama ühegi partei poliitikat. See on tema tugevaim külg. Minu kindel printsiip nõukogu esimehena oli, et keskpank peab olema nagu sõjavägi. Ei saa olla nii, et maamehed tahavad sellist ja linnamehed teistsugust sõjaväge. Eesti kroon on meil kõigil taskus. Keskpanga ülesandeks ei ole finantseerida ühtegi majandusharu.

Keskpank ei tohi olla poliitiline ja ta peab töötama koos iga valitsusega. Me ei tea milline on järgmine valitsus. Kui valime keskpanga nõukogu ja ka esimehe, kes on vaimustunud koonderakondlane, ütleme et näiteks Tiit Vähi, oleks see minu arvates suurim õnnetus. Tuleb leida inimene, kes ei ole poliitiliselt seotud.

Ma ei tunne härra Venselit ja seepärast ei oska arvamust avaldada tema sobivuse kohta. Teiseks ei oma ma infot, kuidas on kerkinud päevakorda hr Venseli kandidatuur. Eesti on parlamentaarne riik ja põhiseaduse järgi teeb president riigikogule ettepaneku Eesti Panga nõukogu esimehe ametisse nimetamiseks.

Tegemist on presidendi kohustuse ja kõrge protseduurilise ülesandega, kus küsimuse otsustaja on riigikogu. Enne kandidaadi esitamist peaks presidendil olema teadmine, et tema pakutav kandidaat leiab riigikogus toetuse, järelikult võiks eeldada, et president on pidanud eelkonsultatsioone riigikogu poliitiliste jõududega.

Tundub nii, et Eesti riigis on tippametnike ametisse nimetamine kujunenud omalaadseks kadalipuks, kus põrkuvad erinevad huvid, jõud ja maailmavaated ning isiklikud arusaamised.

Nii et need inimesed, need kõrged ametnikud, kes lõpuks läbi selle kadalipu paika pannakse, on hullult tugevad ja tublid inimesed. Ja ma ütleks nii, et see oleks üks mõistuse ja poliitika kompromiss, kui see nüüd ikka läbi läheks.

Vello Vensel on selline tugev inimene. Tal on kogemused panganduses, elukogemused on olemas, ta on olnud ju pankade tööle lähedal, nii et tema kandidatuuriga ei ole probleemi.

Hetkel kuum