Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Ernesto Preatoni kinnisvaraäris

  Ernesto Preatoni sätib end Narva maanteel endise Eesti Kaabli hoones asuvas kontoris nahktugitooli mugavamalt istuma. Ta ei paista välja inimesena, kes kontrolliks ülemaailmses kinnisvarabisnises ligi 700 miljonit dollarit.
  Ärist kõnelema hakates tekib Preatoni silmadesse kummaline säde, mis annab tunnistust rikkusest, arukusest, võimust. Jutt on konkreetne, tühja loba mees ei aja. Tema arvates on praegu Eestis õige aeg kinnisvara kokku osta, sest hinnad tõusevad ja konkurendid arenduse vallas puuduvad. Preatoni jutt on sulatõsi, seda kinnitab Feeri kinnisvaraarenduse ASi turundusjuht Enn Kaunismäe. Feer tegeleb projektidega, mille ehitusmaksumus on umbes 50 miljonit krooni, Preatoni arvutab mõningate objektide väärtust saja miljoni krooni täpsusega.
  Plaanidest räägib itaallane meelsasti. Pole võimatu, et loon tulevikus Eestisse mõne kindlustusseltsi või panga, hetkel aga kavatsen küll kinnisvaraäriga piirduda, räägib mees, kes eelmisel aastal teenis Ühispanga aktsiate hinnatõusu pealt 150 miljonit krooni. Praegu on Eestis väga tulus osta kinnisvara hulgihinnaga ning hiljem müüa jaehinnaga, ütleb Preatoni.
  Raha puuduse tõttu Preatoni sõnul ükski projekt seisma ei jää. Kui Pro Kapitalil mõne perspektiivse krundi või ehitise ostuks finantse napib, on alati võimalus pöörduda kasvõi Itaalia investorite poole.
  Siinkohal tahab Preatoni rõhutada, et vale on samastada teda Pro Kapitaliga. Ernesto Preatoni ei ole Pro Kapital, see on vaid üks Preatoni Agentuuri ettevõtmisi ning Preatoni on seal vaid suuraktsionär. Tallinna börsile pürgiva Pro Kapitali väärtus on Preatoni hinnangul 600 miljonit krooni, ettevõte kavatseb juunis korraldada ka avaliku aktsiaemissiooni. Arengukava kohaselt peaksid Pro Kapitali ja Preatoni investeeringud Balti riikidesse tulevikus ulatuma tänase umbes 2 miljardi krooni asemel 10 miljardi kroonini.
  Kinnisvarasse investeerimist peab Preatoni riskivabaks äriks, muidugi siis, kui ettevõte ennast lõhki ei laena. Ernesto Preatoni ise võtab laenu väga harva. Seda on mõtet teha vaid kasumi suurendamise eesmärgil, kui raha projektist kiiresti tagasi hakkab tulema ja intresse lühikese tähtajaga palju maksma ei pea, räägib itaalia ärimees.
  Kinnisvaraäri on Ernesto Preatoni ajanud 25 aastat, praegu kuulub talle Itaalia juhtiv puhkuseosakubisnis. Mees ise arvab firma väärtuseks olevat 100 miljonit dollarit, äsja osteti Sardiinias 11 miljoni dollari eest uus hotell, mis kavatsetakse osakutena maha müüa.
  Itaalias arvatavasti rohkem aktiivselt tegutseda pole mõtet, sest sealse seadusandluse kohaselt tuleb 2/3 tulust riigile maksta, arutleb Preatoni. Ta on ikkagi ärimees ja tahab kasumit saada.
  Lisaks on Preatoni Agentuuril miljardite kroonide väärtuses kinnisvara USAs 54 ärihoone ning kaubanduskeskuse näol ja Egiptuses Lähis-Ida suurim puhkekeskus. Suurärimehele kuulub Itaalias kaks kleebisetehast ning hulk muid firmasid, sealhulgas Eestis varsti tegutsema hakkav toitlustuskett Hyper Market. Kleebisetehaste toodang ilutseb reklaamidena ka Tallinna trammide küljel.
  Küsimuse peale, kui palju on itaallasel kokku kinnisvarasse investeeritud, sulgeb ta hetkeks silmad ning oletab peale põgusat pausi, et kontrollitav summa on ligikaudu 700 miljonit dollarit. Loomulikult ei kuulu kõik otseselt Preatonile, oma osalusi firmades ta aga arvutada ei taha, võtvat liiga palju aega. Arusaadav.
  Preatoni kavatseb oma äri kindlasti laiendada. Hetkel on üht-teist tegemisel Venemaal, ka Ukraina pakub talle huvi. Laienemises on põhiprobleem seik, et mõnes riigis, nagu Ukraina, pole ühtegi äripartnerit ees ja seetõttu on raske leida inimest, kes sealset firmat juhtima hakkaks, selgitab Preatoni. Meeskond peab kujunema loomuliku protsessina, mõttetu on võtta lihtsalt üks mees ja panna ta suure firma etteotsa.
  Eestis oli selles suhtes parem, sest mõned partnerid tegelesid juba enne Preatoni tulekut siin. Tema sõnul on eestlased küll head juhid, kuid operatsioone neid kogemuste puudumiste tõttu juhtima panna ei saa. Seepärast ongi Pro Kapitali eesotsas itaallane Antonio Moscatello. Eestlastest ainsana saab megainvestori heakskiidu Andrus Laurits, kes hetkel juhibki tööd Leedus.
  Venemaale investeerimises näeb Preatoni hoopis muid takistusi. Nimelt on sealne turg välisinvestorite arvates väga riskantne, seetõttu ei tõtta sinna ka börsile pürgiv Pro Kapital.
  Suurim Pro Kapitali arendatav projekt on nn Ilmarise kvartal Põhja puiestee 25, mille arenduskulud ulatuvad Pro Kapitali tegevdirektori Antonio Moscatello sõnul 400 miljoni kroonini.
  Põhja puiestee ja Suur-Patarei vahelise krundi üldpindala on 25 200 ruutmeetrit, ehitiste kogupindala on plaani kohaselt 21 770 ruutmeetrit. Loodav kinnine elamurajoon koosneb 23 ehitisest, millest 18 on 2--5korruselised korterelamud. Lisaks eluruumidele kuulub kompleksi ärikeskus, tervisekeskus, talveaed, kaubamaja ning tenniseväljak. Elumajade alla ehitatakse 450kohaline maa-alune parkla. Kõik vee-ja kanalisatsioonitrassid ning elektriliinid rajatakse uued.
  Ehitustöödega on juba alustatud, lõplikult peaks kvartal valmima 2001. aastaks, korterid aga 1999. aasta suveks. Ehitamine on jagatud nelja etappi, esimese etapi peatöövõtja on ehitusfirma EMV. Iga etapi tarvis korraldatakse uus konkurss.
  1--4toalisi kortereid valmib kvartalis kokku 270, nende hind kõigub 14 500--20 000 krooni vahel ruutmeeter. Pro Kapitali müügijuhi Endo Tõnuveri sõnul hakkavad kvartalit müüma kinnisvarabürood Uus Maa ja Arco Vara, sest projekti mahukuse tõttu on tööd piisavalt mõlemale. Müügiga juba tegeletakse ning huvilisi jätkub.
  Erinevatel andmetel kulub ainuüksi haljastustööde teostamiseks 50 miljonit krooni.
  Ernesto Preatoni peab läbirääkimisi ühe Itaalia pangaga, et Ilmarise kvartalis korterite soetamiseks saaksid ostjad soodsat 10--11% intressiga laenu.
  Kasulik oleks see nii ostjatele kui laenuandjatele, sest Eesti pankades on intressid umbes 15 %, itaallased on harjunud Saksa marga laenu andma 5,5%ga aastas.
  Preatoni on väga võimekas, kõige laiema silmaringiga ärimees, keda ma Eestis kohanud olen. Temaga kohtumised on väga õpetlikud, sest Preatoni suudab kõike objektiivselt ja globaalselt hinnata. Imponeerib, et Preatonil on selge visioon, mida Eesti kinnisvaraturul teha saab. Eestis on kõik Preatoni projektid väga head, tema otsuste õigsus võimendub tulevikus veelgi.
  Preatoni on saanud hea elukooli, kõik tema raha on tõsise töö ja suurepäraste majandusteadmiste tulemus. Ta oskab asju õigesti hinnata, nende väärtused välja tuua. Preatoni suudab alati leida enda kõrvale täiusliku äripartneri, kes ei kuritarvita usaldust. Ernesto Preatoni on hea inimene, kes armastab meeletult oma islandlannast naist ja lapsi. Tal on reaalne pilt maailmast, ma pole kunagi näinud teda unistamas.
  Väga kõva mees, väga kõva tahtejõuga mees, Preatonil on alati eesmärgid fokusseeritud.
  Talle meeldib äri kui protsess ja ta naudib selles protsessis osalemist. Preatoni ei lähtu äris loogikaseadustest, vaid intuitsioonist -- liigub sinna, kuhu nina pöörab. Tegutsemine on tal alati sihikindel ja täpne. Vahva mees, kes peab lugu oma lastest ja perekonnast.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Andre Nõmm: kapitalism ei lakka rohepöörde tõttu olemast
Enne, kui ESG investeeringud temperatuuri jahutama hakkavad, võivad nad vahel liiga kuumaks kütta ühte ja sama alusvara, kirjutab finantsinspektsiooni juhatuse liige Andre Nõmm
Enne, kui ESG investeeringud temperatuuri jahutama hakkavad, võivad nad vahel liiga kuumaks kütta ühte ja sama alusvara, kirjutab finantsinspektsiooni juhatuse liige Andre Nõmm
Aasia turud võnkusid vaikselt, USA pidas kauplemispüha
Aasia aktsiad ja USA aktsiafutuurid tõusid minimaalselt, suuresti Ühendriikide riigivõlakirjade tootluse hüppelise kasvu tõttu. Ameerika investorite prognoos, et USA-Hiina suhted on paranemas, osutus valeks, vahendab Bloomberg.
Aasia aktsiad ja USA aktsiafutuurid tõusid minimaalselt, suuresti Ühendriikide riigivõlakirjade tootluse hüppelise kasvu tõttu. Ameerika investorite prognoos, et USA-Hiina suhted on paranemas, osutus valeks, vahendab Bloomberg.
Kasvuekspert: lühiajaline mõnu tekitab halbu harjumusi
Lühiajaline mõnu kipub alati võitma pikaajalisi eesmärke ning see on põhjus, miks inimesed ei saa lahti halbadest harjumustest, selgitas kasvuekspert Indrek Saul.
Lühiajaline mõnu kipub alati võitma pikaajalisi eesmärke ning see on põhjus, miks inimesed ei saa lahti halbadest harjumustest, selgitas kasvuekspert Indrek Saul.
Järjekordne krüptofirma seisatas raha väljamaksed
Singapuri krüptofirma Vauld peatas väljamaksed oma platvormil ja palkas nõuandjad hindama oma tulevikuväljavaateid restruktureerimisest teiste firmadega liitumiseni.
Singapuri krüptofirma Vauld peatas väljamaksed oma platvormil ja palkas nõuandjad hindama oma tulevikuväljavaateid restruktureerimisest teiste firmadega liitumiseni.
Oleg Ossinovski naine lükkab kümned miljonid üüratusse päikeseparki
Jelgava linnavolikogu andis ilma suurema avaliku tähelepanuta 30 aastaks eraomanike kätte 112 hektaril laiuva lennuvälja. Praeguse plaani kohaselt hakkab Oleg Ossinovski naise Anastasija Udalova juhitav ettevõte SP Austrumi sinna rajama päikeseparki.
Jelgava linnavolikogu andis ilma suurema avaliku tähelepanuta 30 aastaks eraomanike kätte 112 hektaril laiuva lennuvälja. Praeguse plaani kohaselt hakkab Oleg Ossinovski naise Anastasija Udalova juhitav ettevõte SP Austrumi sinna rajama päikeseparki.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.